CHÉMIA NÁS ŽIVÍ      


 

 

Každý deň prijímame potravu niekoľkokrát za deň. Potrava nie je len hnacím motorom organizmu, vďaka ktorej organizmus získava základné živiny. Všetky bunky a tkanivá v našom tele sú tvorené v závislosti od prijímanej potravy. A napokon, potrava je neoddeliteľnou súčasťou našej radosti zo života, a naše zmysly nám umožňujú hodnotiť jej kvalitu, chuť a zloženie. Vnímanie, pamäť a všetky naše zložité telesné funkcie sú možné len vďaka tomu, že naše telo obsahuje enzýmy, hormóny a ďalšie látky, ktoré sa v tele vytvárajú z toho, čo zjeme.

 

 

Základnými energetickými zložkami našej potravy sú bielkoviny, sacharidy a tuky.  Každá z týchto chemických zlúčenín má iný význam vo výžive. Do tela sa dostávajú trávením a resorpciou.  

Okrem energetických zložiek obsahuje naša potrava aj neenergetické zložky, ako vitamíny, minerálne látky a vodu, ktoré potom spolu s baktériami čreva a metabolickými produktami buniek tvoria exkrementy.

 

 

Za fyziologických podmienok (okrem obdobia rastu a choroby) si organizmus zachováva pomerne stálu hmotnosť tela. Tá je dosiahnutá primeraným príjmom živín (a ich vhodným zložením) a vyváženým odpadom vody a produktov metabolizmu. Zvlášť dôležitý je pomer medzi základnými živinami: v našich podmienkach sa odporúča, aby potrava obsahovala 60% sacharidov, 15% bielkovín a 25% tukov.

Pestrá strava, ktorá obsahuje všetky tieto významné látky, je základom výkonnosti a zdravia ľudí. Čím je človek mladší, tým je na optimálne zloženie potravy citlivejší. Ktosi vyrátal, že človek za 60 rokov svojho života skonzumuje 75 ton vody, 17,5 ton sacharidov a 2,5 tony bielkovín. Ako človek tento náklad zúžitkuje?