rozvoj technického myslenia aplikáciou výskumne ladených postupov v materských školách



Technika je súčasťou našich životov a často ju stotožňujeme skôr so zložitými technickými zariadeniami a tak intuitívne vnímame, že vzdelávanie v tomto smere je pre deti v materských školách priveľmi náročné. Aby sme vyvrátili tento mýtus, rozhodli sme sa vytvoriť súbor aktivít, prostredníctvom ktorých je možné už u detí v materských školách rozvíjať základy technického myslenia, ktoré spočíva v návyku využívať svoje poznanie na riešenie jednoduchých technických problémov.


Od intuitívneho skúmania statiky k inovatívnym návrhom funkčných stavieb.




Od intuitívneho skúmania lupy k inovatívnym návrhom využitia laserov.


Základným princípom je aplikácia výskumne ladenej koncepcie vzdelávania. Výskumne ladená koncepcia predstavuje vďaka svojmu induktívnemu charakteru reálnu inováciu v sprístupňovaní poznania a rozvíjaní poznávania. Vhodne aplikovaná koncepcia vedie deti nie len k praktickému konštruovaniu, ale aj k riešeniu problémov, prostredníctvom ktorých sa vytvára všeobecnejšie využiteľná vedomosť; rozvíja sa logické premýšľanie; samostatnosť v učení a praktická tvorivosť v úzkom prepojení na prírodovedné poznávanie, ako napríklad v nasledovnej aktivite.


vyrob si

Publikácia


V rámci realizácie projektu bol vytvorený súbor vzdelávacích aktivít pre deti v materských školách, pričom aktivity boli v priebehu riešenia projektu overované v praxi a do metodickej príručky boli začlenené tie, ktoré prešli „kritikou praxe“. Pracovné listy sú ošetrené metodickými poznámkami, ktoré pomáhajú učiteľom uchopiť ich v súlade s induktívne orientovanou koncepciou vzdelávania.
K metodickej príručke bola vytvorená aj popularizačná brožúra, ktorá stručne objasňuje základné princípy rozvoja technického myslenia detí materských škôl prvého stupňa ZŠ a obsahuje aj spätnú väzbu učiteliek, ktoré boli do projektu zapojené.


Stiahni si publikáciu: Technika hrou

Stiahni si publikáciu: Koncepcia technického vzdelávania v MŠ





Žoldošová, K. - Minárechová, M. (2015). Výskumne ladená koncepcia technického vzdelávania v materských školách. Bratislava : VEDA. ISBN: 978-80-8082-855-4.

Žoldošová, K. (2018). Technika hrou. Projekt podpory a inovácie technického vzdelávania v materských školách a na primárnom stupni vzdelávania. Bratislava : TYPI Universitatis Tyrnaviensis. 36 s. ISBN: 978-80-568-0132-1




Metodika


Cieľom metodiky je poskytnúť učiteľom v praxi overené vzdelávacie aktivity, ktoré vedú dieťa k rozvoju technického myslenia. Metodika obsahuje dva typy vzdelávacích aktivít:


  • Výskumne ladené činnosti

  • Konštrukčné výzvy


Výskumne ladené činnosti


obrázok výkumne ladené činnosti


Konštrukčné výzvy


Deti riešia jednoduché konštrukčné výzvy, v ktorých sú vedené k využitiu poznatkov získaných skúmaním rôznych javov a zaužívaných technických riešení. Kapitola zameraná na technické výzvy má charakter elementárneho dizajnérstva. Elementárny dizajn predstavuje aktivity, v ktorých je dieťa vedené k spontánnej tvorbe účelného výrobku, pričom samotný účel výrobku predpokladá, že pri jeho tvorbe sa objaví u dieťaťa potreba skúmať funkčnosť vytvoreného výrobku, čím sa dieťa prirodzene dostáva k prírodovednému poznávaniu a to následne znovu využíva pri úprave svojho výrobku – technickom riešení.


obrázok konštrukčné výzvy a prototyp návrhu