Katedra chémie – archív aktualít
Prejdite na aktuálnu stránku
14. 11. 2022, predminulý rok
Deň otvorených laboratórií na katedre chémie
V rámci Týždňa vedy a techniky 2022 sme v našich laboratóriách…
Deň otvorených laboratórií na katedre chémie
V rámci Týždňa vedy a techniky 2022 sme v našich laboratóriách opäť privítali viac ako 160 mladých chemikov a chemičiek z Trnavy a blízkeho okolia. Pod vedením budúcich učiteľov chémie sme sa pokúsili priblížiť a zatraktívniť vedu, podnietiť zvedavosť a naučiť niečo nové. Hádam sa nám to aj podarilo.
A tu je niekoľko reakcií žiakov…
Najviac sa nám páčil pokus s ohňom a penou, taktiež lávová lampa bola zaujímavá. Vieme si ju pripraviť aj doma. Veľmi sa nám páčil aj prístup budúcich učiteľov. —Laura a Emmka
Videli sme veľa pokusov. Najviac sa mi páčilo, keď sme podpaľovali penu na ruke. Vyskúšala som si všetky pokusy. Študenti, ktorí nám ukazovali pokusy boli veľmi milí, ukázali nám veľa zaujímavých vecí. Taktiež sme rozpúšťali rôzne druhy polystyrénov v acetóne. —Alžbeta
Na Trnavskej univerzite sa mi páčili chemické laboratóriá. Z pokusov sa mi najviac páčil pokus „rast kryštálov“ a „horiaca pena“. Dozvedela som sa nové poznatky a všetky zaujímavé pokusy som si mohla vyskúšať. Kandidátky a kandidáti, ktorí nám pokusy ukazovali a vysvetľovali boli veľmi milí. —Vanesa
Mne sa páčilo ako mi horela ruka. Boli tam veľmi zaujímavé pokusy. Do všetkých pokusov som sa zapájal, veľmi ma to bavilo. Zistil som, že biely polystyrén obsahuje 98 % vzduchu a rýchlo sa rozpustí v acetóne. —Adam
Najviac sa mi páčil výbuch, horiaca ruka a zvláštna tekutina, ktorá sa správala raz ako tekutina a inokedy ako pevná látka. Študenti zaujímavo všetko vysvetľovali. —Lukáš
Tím Katedry chémie PdF TU
čítať viac »
20. 9. 2022, predminulý rok, aktualizované: 4. 10. 2022, predminulý rok
Pozývame Vás na prednášku docenta Dr. Gerharda Soju, University of Natural Resources and Life Sciences…Pozývame Vás na prednášku docenta Dr. Gerharda Soju, University of Natural Resources and Life Sciences (Rakúsko) zameranú na globálne klimatické zmeny a biouhlie ako nástroj pre zmiernenie ich dopadov.
Prednáška v anglickom jazyku sa uskutoční na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave dňa 6. 10. 2022 o 14:00 na Priemyselnej ulici 4, na prízemí v aule.
Assoc. Prof. PD Dr. Gerhard Soja, MSc. je vedúcim vedeckým pracovníkom na Inštitúte chemického a energetického inžinierstva a prednášajúcim na Inštitúte pre integrovaný výskum ochrany prírody, Universität für Bodenkultur (BOKU) vo Viedni. Je skúseným a celosvetovo uznávaným vedcom, ktorý viedol celý rad výskumných projektov zameraných prevažne na vplyv zmien podmienok životného prostredia na rastliny a pôdu, poľnohospodárstvo, vodné hospodárstvo a dynamiku nutrične dôležitých prvkov v životnom prostredí. Má za sebou viac ako 10-ročné riadiace pôsobenie na pozíciách zástupcu vedúceho alebo vedúceho oddelenia. Jeho vedecká kariéra je postavená na vysokoškolskom vzdelaní v oblasti fyziológie rastlín a viedla k množstvu vedeckých publikácií, knižných príspevkov, noriem a patentov. Jeho súčasné projektové aktivity sa zameriavajú na potenciál biouhlia ako pôdneho aditíva na poľnohospodárske využitie a ako nástroja v boji s celosvetovým dopadom klimatických zmien.
čítať viac »
27. 9. 2022, predminulý rok
Dňa 23. 9. 2022 sa konal 2. ročník festivalu Učiaca sa Trnava a naši študenti nechýbali. Študentky…čítať viac »
13. 11. 2021, pred tromi rokmi
Týždeň vedy a techniky s Katedrou chémie PdF TU
8. – 14. november 2021
Uvedomili ste si niekedy, čoho…
Týždeň vedy a techniky s Katedrou chémie PdF TU
8. – 14. november 2021
Uvedomili ste si niekedy, čoho všetkého sa dotknete, než si umyjete ruky? Kam až sa dostane aerosól, keď si človek kýchne, a nezakryje si pri tom ústa? Ako nás nosenie rúška a respirátora chráni? To naozaj musíme umyť zeleninu prv než ju pokrájame do šalátu?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky pomohli nájsť odpovede viac ako 400 žiakom základných a stredných škôl z Trnavy a okolia študentky učiteľstva chémie z Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Použitím sady GloGerm – špeciálneho prášku, gélu a aerosólu viditeľného pod UV svetlom zviditeľnili inak neviditeľné mikroorganizmy, simulovali šírenie patogénov od zdroja nákazy či zisťovali, ako dobre si umývame ruky. Výsledok? Prekvapení žiaci, množstvo otázok, palec hore od učiteľov, skúsenosti pre budúcich pedagógov. Skrátka jeden vydarený Týždeň vedy.
Ďakujeme študentkám záverečného ročníka učiteľstva chémie: Bc. Soni Bestwinovej, Bc. Kristíne Bielej, Bc. Diane Bošanskej, Bc. Patrícii Megovej, Bc. Silvii Farskej, Bc. Miroslave Heregovej, Bc. Dominike Hrmovej, Bc. Michaele Pagáčovej, Bc. Daniele Kováčovej, Bc. Lee Kovalčíkovej, Bc. Natálii Kubjatkovej, Bc. Terézii Ontkocovej, Bc. Erike Podolákovej, Bc. Lucii Rúčkovej, Bc. Karin Schildovej a Bc. Jane Urbanovej.
Tím Katedry chémie PdF TU
čítať viac »
25. 10. 2021, pred tromi rokmi
Mesto Trnava, občianske združenie Lifestarter a desiatka ďalších partnerov prepojili aktérov v oblasti…
Mesto Trnava, občianske združenie Lifestarter a desiatka ďalších partnerov prepojili aktérov v oblasti vzdelávania pôsobiacich v Trnave a dňa 22. októbra 2021 zorganizovali festival Učiaca sa Trnava. Program pre učeniachtivých ponúkal množstvo rozhovorov so zaujímavými a inšpiratívnymi ľuďmi, workshopy, kultúrne predstavenia a ďalšie rôznorodé aktivity v priestoroch Divadla J. Palárika, na Trnavskej radnici, na Nádvorí, či v Malom Berlíne v Trnave.
Nechýbali sme. Študenti a doktorandi Katedry chémie Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave pripravili pre žiakov základných škôl rôznorodé vzdelávacie, zábavné a popularizačné aktivity s chemickým a technickým charakterom. V chemickej časti sa mohli návštevníci oboznámiť so záhadnou nenewtonovskou (nie)kvapalinou, odpáliť acetylénovú raketu, pozorovať Sochu slobody pod mikroskopom (pozorovanie modrozelenej patiny – medenky, ktorá vzniká na medených a bronzových predmetoch vplyvom počasia), vytvoriť netradičný elektrický obvod a realizovať niekoľko ďalších zaujímavých pozorovaní. Pre malých i veľkých technikov sme mali pripravené ozubené kolesá, ktorých pomocou sme zisťovali princíp fungovania ručného mixéra či prevodoviek na bicykli.
Náš tím sa tešil veľkému záujmu návštevníkov. Chémia opäť ukázala svoju atraktívnu tvár, prostredníctvom zaujímavých aktivít odhaľovala a vysvetľovala javy, ktoré okolo seba pozorujeme. Dôležitú skúsenosť so zvedavými žiakmi získali aj študentky učiteľstva chémie, ktoré záujemcov skúmaním sprevádzali. Ich budúci žiaci sa majú na čo tešiť!
Ďakujeme predovšetkým
Mgr. Dominike Koperovej, Mgr. Viktórii Kohutiarovej, Bc. Soni Bestwinovej, Bc. Kristíne Bielej, Bc. Miroslave Heregovej, Bc. Daniele Kováčovej, Bc. Erike Podolákovej a Bc. Lucii Rúčkovej
čítať viac »
5. 10. 2021, pred tromi rokmi
V dňoch 30. 9. 2021 a 1. 10. 2021 sa v priestoroch Katedry chémie Pedagogickej fakulty…
V dňoch 30. 9. 2021 a 1. 10. 2021 sa v priestoroch Katedry chémie Pedagogickej fakulty TU v Trnave uskutočnilo ďalšie z rady školení pilotujúcich učiteľov chémie v projekte ExpEdícia .
Didaktici chémie,
prof. PhDr. Ľ. Held, CSc.,
doc. PaedDr. K. Kotuľáková, PhD.,
PaedDr. M. Orolínová, PhD. a doktorandi,
v spolupráci s Indícia n. o. sa už štvrtý rok stretávajú v rámci školení, návštev škôl, diskusných skupín na sociálnych sieťach a už aj ako priatelia s učiteľmi chémie základných škôl z celého Slovenska. Spoločne sa snažia o implementáciu princípov komplexného rozvoja prírodovednej gramotnosti vo vyučovaní (nielen) chémie. Táto dlhodobá spolupráca s učiteľmi prináša pozoruhodné výsledky. Z učiteľov sú profesionáli, ktorí vedia reflektovať svoju prácu i prácu svojich žiakov a stávajú sa z nich odborníci – lektori pre svojich kolegov a kolegyne, ale aj pre našich študentov – budúcich učiteľov chémie.
Výskumne (bádateľsky) ladená koncepcia prírodovedného vzdelávania kladie dôraz na aktívne skúmanie a objavovanie javov, zákonitostí a princípov žiakmi. Pri takejto výučbe chémie sa zo žiakov stávajú vedci, ktorí systematicky a objektívne poznávajú materiálny svet, ktorý ich obklopuje. Osvojujú a rozvíjajú si spôsobilosti vedeckej práce, napr. spôsobilosť pozorovať, predpokladať, merať, experimentovať, interpretovať či formulovať závery. Týmto spôsobom práce si zároveň vytvárajú predstavu o tom, ako sa realizuje vedecký výskum a ako pracuje vedecká komunita.
Tím autorov na Katedre chémie PdF TU pripravil a stále pripravuje nové učebné i metodické materiály, ktoré sa prostredníctvom neziskovej organizácie Indícia dostávajú do mnohých základných škôl. Učiteľom je zároveň odporúčané a ponúkané zúčastniť sa pravidelne organizovaných školení, kde sú lektormi pracovníci katedry – odborníci v oblasti teórie vyučovania chémie, ale aj učitelia z praxe, čo robí z týchto kurzov veľmi živé a dynamické stretnutia.
Všetkým zúčastneným ďakujeme za doterajšiu spoluprácu.
Tím didaktikov Katedry chémie PdF TU
čítať viac »
27. 4. 2021, pred tromi rokmi
Atóm je nám často neznámy: ani ho nevidíme, ani necítime, pritom ovplyvňuje všetko a je všade. Podobné…Atóm je nám často neznámy: ani ho nevidíme, ani necítime, pritom ovplyvňuje všetko a je všade. Podobné je to napríklad aj s rádioaktivitou: tento bežný proces v prírode chápeme skôr ako obavu o naše zdravie, pritom nielenže je prirodzenou súčasťou prírody a života, ale máme ju aj v sebe. Naše vlastné telo "žiari" vďaka prítomnosti rádioaktívnych izotopov. Rádioaktivita sa dá využiť mnohorakými spôsobmi v priemysle, nehovoriac o jadrovej energetike, ktorá energiu uvoľnenú z atómov premieňa na elektrinu – určite aj vo vašej zásuvke – a dokáže to robiť už skoro sedem desaťročí bezpečne a spoľahlivo.čítať viac »
8. 2. 2021, pred tromi rokmi
Priatelia chémie, záujemcovia o štúdium učiteľstva chémie, zvedavci, aj Vy, ktorí ste sa sem len tak…
Priatelia chémie, záujemcovia o štúdium učiteľstva chémie, zvedavci, aj Vy, ktorí ste sa sem len tak zatúlali, tento rok pre Vás nemôžeme otvoriť dvere našich laboratórií a učební.
Rovnako ako minulý rok, Vám však chceme ponúknuť množstvo zábavy i učenia sa s chémiou a o chémii.
Naši študenti, budúci učitelia chémie, Vám i Vašim učiteľom pripravili zaujímavé, efektné, doma realizovateľné a pozorovateľné chemické reakcie a javy, ktoré nie len pobavia, ale aj poučia. Touto cestou sa Vám tiež chceme predstaviť a pozvať Vás k nám až to situácia dovolí – spolu s Vašimi učiteľmi do našich laboratórií na hodiny chémie alebo študovať a stať sa tak učiteľom, ktorý bude čaro chemickej vedy sprostredkovávať ďalej svojim žiakom.
Vyskúšajte sa spolu s nami hrať s ohňom (oheň 1, oheň 2 ), zapaľovať plyn, plynom strieľať, či plynom hasiť. Nechajte vybuchnúť bubliny plné vodíka a kyslíka. Zapáľte spolu s nami dokonca aj ľad (od 3:12) alebo vyrobte handru, ktorú môžete zahasiť rukou. Nachystajte sa na Halloween už teraz prípravou falošnej krvi. Pozorujte reakcie, pri ktorých sa mení farba „len tak,“ keď obsah nádoby zamiešate (farebná reakcia 1, farebná reakcia 2 ). Vyrobte kryštály za pár minút. Vyperte „špinavé peniaze“ a napíšte správu tajným písmom, ktoré viete „odtajniť“ len Vy. Pripravte zubnú pastu pre slona i efektnú olejovú lampu. Priveďte k životu hady vyliezajúce z popola.
Zaujali sme Vás? Výborne. Nezostaňte však len pri efektnosti javov, ktoré pozorujete, ale spolu s budúcimi učiteľmi chémie odhaľte, aké chemické reakcie a procesy sa za nimi skrývajú.
Prajeme veľa zábavy i poučenia a budúci rok sa vidíme u nás, priatelia.
Tím Katedry chémie PdF TU
čítať viac »
18. 6. 2020, pred štyrmi rokmi
Patrí chémia medzi strašiakov na stredných školách? Na túto ako aj iné otázky odpovedal v nedávnom rozhovore…Patrí chémia medzi strašiakov na stredných školách? Na túto ako aj iné otázky odpovedal v nedávnom rozhovore pre portál Eductech.sk náš kolega doc. Ing. Ján Reguli, CSc. Celý rozhovor si môžete prečítať v článku: Párky bez chémie? Nezmysel, hovorí odborník z Trnavskej univerzity 🧪.
čítať viac »
17. 6. 2020, pred štyrmi rokmi
Expertná skupina IBSETECH zriadená v rámci projektu
„IBSE ako nástroj pre získanie spôsobilostí a postojov…
Expertná skupina IBSETECH zriadená v rámci projektu
„IBSE ako nástroj pre získanie spôsobilostí a postojov žiakov a učiteľov k technickému a prírodovednému vzdelávaniu s ohľadom na požiadavky trhu práce“ (T963)
zorganizovala v dňoch 3. 8. 2020 – 4. 8. 2020
vzdelávanie pre učiteľov chémie na základných školách a osemročných gymnáziách.
Miesto:
Katedra chémie PdF TU v Trnave
Školitelia:
prof. PhDr. Ľubomír Held, CSc.
PaedDr. Katarína Kotuľáková, PhD.
Mgr. Jana Bronerská, PhD.
Mgr. Natália Priškinová
Mgr. Dominika Koperová
Participanti sa oboznámia s konceptom výskumného prístupu k chemickému vzdelávaniu, rozvoja pojmov, spôsobilostí vedeckej práce a postojov vo výučbe chémie ako to vyžaduje dnes platný iŠVP. Školenie má teoreticko-činnostný charakter. Učitelia sa oboznámia s logikou poznávania chemických konceptov, ich následnosťou a praktickými aspektami ich sprístupňovania.
čítať viac »
29. 5. 2020, pred štyrmi rokmi
Katedra chémie v spolupráci s Indícia, n. o. organizuje v dňoch 10. – 11. júna 2020 školenie učiteľov…Katedra chémie v spolupráci s Indícia, n. o. organizuje v dňoch 10. – 11. júna 2020 školenie učiteľov chémie k metodike vyučovania chémie pre 7. ročník ZŠ so zameraním na empirické spoznávanie (nielen) chemických javov okolo nás.
Bližšie informácie nájdete tu.
čítať viac »
6. 12. 2019, pred piatimi rokmi
Príjemné mikulášske prekvapenie v podobe odovzdania diplomu za najlepšiu študentskú prácu v sekcii environmentálne…Príjemné mikulášske prekvapenie v podobe odovzdania diplomu za najlepšiu študentskú prácu v sekcii environmentálne inžinierstvo na študentskej vedeckej konferencii „Chémia a technológie pre život 2019,“ čakalo na študentku Bc. Evu Kláru Krajčíkovú na dekanáte našej fakulty.
Ocenenie si študentka prevzala z rúk zástupcov firmy Enviral a. s., v prítomnosti pani dekanky Pedagogickej fakulty a vedenia Katedry chémie PdF. Ocenenej študentke srdečne blahoželáme a tešíme sa z úspešnej reprezentácie našej fakulty.
čítať viac »
8. 11. 2019, pred piatimi rokmi
Dňa 6. 11. 2019 študenti katedry chémie Bc. Vladimír Turčan a Bc. Eva Klára Krajčíková úspešne reprezentovali…Dňa 6. 11. 2019 študenti katedry chémie Bc. Vladimír Turčan a Bc. Eva Klára Krajčíková úspešne reprezentovali Trnavskú univerzitu na 21. celoslovenskej študentskej vedeckej konferencii s medzinárodnou účasťou Chémia a technológie pre život, ktorú organizuje Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.čítať viac »
7. 11. 2019, pred piatimi rokmi
Zábava i učenie sa v laboratóriu
Dňa 6. novembra 2019 sa na Katedre chémie Pedagogickej fakulty Trnavskej…
Zábava i učenie sa v laboratóriu
Dňa 6. novembra 2019 sa na Katedre chémie Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v rámci Týždňa vedy a techniky uskutočnilo zaujímavé, interaktívne, náučné a hlavne zábavné podujatie spojené s chémiou pre žiakov základných škôl. Privítali sme viac ako 230 žiakov z Trnavy, jej bližšieho i širšieho okolia aj s ich učiteľmi. Žiaci si pripravili výbušné bubliny, ktorých silu odskúšali na vlastných dlaniach, rozkladali i syntetizovali látky, pripravovali plyny a pracovali s alkalickými kovmi, farbili plameň horiacej fakle, vyrábali sliz, lávové lampy a fontány, nechali ožiť faraónove hady, skúmali čaro farby červenej kapusty a zmenu farby v modrej čaši a jódových hodinách, odkrývali tajné nápisy a svoje technické zručnosti vyskúšali pri práci s ozubenými kolesami.
Chceme poďakovať všetkým študentom 1. a 2. ročníka magisterského štúdia učiteľstva chémie, ktorí sa do akcie aktívne zapojili a žiakov interaktívne vniesli do problematiky prebiehajúcich dejov, pani Klaudii Slobodovej, techničke Katedry chémie, doktorandkám, Mgr. Natálii Priškinovej, Mgr. Dominike Koperovej a Mgr. Žanete Dodekovej a tiež pedagógom, ktorí pomohli akciu zrealizovať.
Mgr. Jana Bronerská, PhD. PaedDr. Katarína Kotuľáková, PhD.
Galéria fotografií z podujatia:
Týždeň vedy 2019 (na Katedre chémie PdF TU)
čítať viac »
21. 10. 2019, pred piatimi rokmi, aktualizované: 23. 10. 2019, pred piatimi rokmi
Katedra chémie PdF TU Vás pozýva na Týždeň vedy a techniky na KCH PdF TU – 6. 11. 2019, 8:00 – 16:00…Katedra chémie PdF TU Vás pozýva na Týždeň vedy a techniky na KCH PdF TU – 6. 11. 2019, 8:00 – 16:00.čítať viac »
17. 10. 2019, pred piatimi rokmi
Katedra chémie PdF TU Vás pozýva na popularizačnú prednášku svojho zamestnanca
RNDr. Vladimír Frištáka…Katedra chémie PdF TU Vás pozýva na popularizačnú prednášku svojho zamestnanca
RNDr. Vladimír Frištáka, PhD.,
s názvom
Biouhlie v manažmente životného prostredia: čierna je nová zelená,
ktorá sa uskutoční v rámci cyklu prednášok Veda pri víne 6. 11. 2019 pod záštitou kolegov z Ústavu výskumu progresívnych technológií MTF STU v Trnave.
Prednáška je súčasťou Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2019.
čítať viac »
17. 10. 2019, pred piatimi rokmi
Katedra chémie Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave a Slovenská chemická spoločnosť si…Katedra chémie Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave a Slovenská chemická spoločnosť si Vás dovoľuje pozvať na prednášku
PaedDr. Kataríny Kotuľákovej, PhD.,
s názvom:
Koncepcia prírodovedného vzdelávania a dnešný učiteľ.
Prednáška sa uskutoční 23. 10. 2019 o 14:00 vo veľkej aule starej budovy FChPT STU v Bratislave.
Viac informácií nájdete na http://www.schems.sk/chemicke-horizonty/koncepcia-prirodovedneho-vzdelavania-a-dnesny-ucitel .
čítať viac »
16. 9. 2019, pred piatimi rokmi
V nadväznosti na už prezentované výskumné výsledky z konca uplynulého roka bol začiatkom leta v prestížnom…V nadväznosti na už prezentované výskumné výsledky z konca uplynulého roka bol začiatkom leta v prestížnom dvojtýždenníku Americkej chemickej spoločnosti (ACS) Organic Letters uverejnený ďalší článok slovenského tímu, tentoraz vedeného Dr. Pavlom Jakubcom z FCHPT STU:čítať viac »
20. 8. 2019, pred piatimi rokmi
Dňa 5. augusta 2019 sa študentky chémie Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity zúčastnili prázdninového…Dňa 5. augusta 2019 sa študentky chémie Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity zúčastnili prázdninového programu v Centre voľného času Kalokagatia v Trnave. S ich pomocou sa tu prázdninujúce deti naučili niečo o rôznych plynoch či neutralizácii a pripravili si vlastnú limonádu z prísad, ktoré asi doteraz nepoužívali, sliz či výbušné bubliny.
Študentkám, ktoré si uprostred leta našli čas, ďakujeme za spoluprácu.
Bc. Lucia Trnková Bc. Kristína Pelikánová Bc. Kamila Hudcovičová Bc. Mária Antálková Bc. Radka Oravcová Bc. Terézia Fojtíková Bc. Vanesa Velšicová Bc. Slávka Melicheríková
Za Katedru chémie PdF TU PaedDr. Katarína Kotuľáková, PhD.
čítať viac »
2. 7. 2019, pred piatimi rokmi
Na pôde Trnavskej univerzity v Trnave sa v dňoch 25. – 27. 6. 2019 konala Medzinárodná konferencia didaktiky…Na pôde Trnavskej univerzity v Trnave sa v dňoch 25. – 27. 6. 2019 konala Medzinárodná konferencia didaktiky prírodných vied DidSci+ 2019 a IOSTE 2019 . Konferenciu organizovala Katedra chémie Pedagogickej fakulty.
čítať viac »
20. 5. 2019, pred piatimi rokmi
Tím na Katedre chémie PdF TU pod vedením PaedDr. Kataríny Kotuľákovej, PhD. sa pripojil k projektu ROSES…
Tím na Katedre chémie PdF TU pod vedením PaedDr. Kataríny Kotuľákovej, PhD. sa pripojil k projektu ROSES (The Relevance of Science Education – Second), medzinárodnej porovnávacej štúdii skúmajúcej efektívne faktory vplývajúce na prírodovedné a technické vzdelávanie. Predchádzajúca štúdia (ROSE) získala údaje z viac ako 50 krajín. Ambíciou novej štúdie (ROSES), do ktorej prisľúbilo v tejto chvíli účasť viac ako 40 krajín, je získať údaje, ktoré ukážu, či nastal po viac ako 10 rokoch posun postojov, vnímania, záujmov a motivácie vo vzťahu k prírodovedným a technickým predmetom medzi študentmi.
čítať viac »
12. 3. 2019, pred piatimi rokmi
Oznamujeme študentom (ktorí vypracúvajú svoje záverečnej práce v odbore chémia alebo biológia), že zadania…Oznamujeme študentom (ktorí vypracúvajú svoje záverečnej práce v odbore chémia alebo biológia), že zadania svojich záverečných prác si môžu prebrať na sekretariáte KCH a KB od pondelka (18. 3. 2019) a to každý deň, v rámci pracovnej doby, teda od 7:30 do 15:30.
V prípade, že si študent nemôže zadanie prebrať, môže poveriť svojho spolužiaka, aby mu zadanie prebral, alebo osloviť pani Dovičičovú e‑mailom.
čítať viac »
5. 2. 2019, pred piatimi rokmi
Katedra chémie Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave usporiada v Trnave v dňoch 25. – 2…Katedra chémie Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave usporiada v Trnave v dňoch 25. – 27. 6. 2019 v priestoroch Trnavskej univerzity v Trnave Medzinárodnú konferenciu didaktiky prírodných vied DidSci+ 2019 a IOSTE 2019 sympózium pre strednú a východnú Európu.
čítať viac »
31. 1. 2019, pred piatimi rokmi
Na Katedre chémie sme ukončili riešenie trojročného projektu KEGA. Jeho cieľovým výstupom je rozsiahla…
Na Katedre chémie sme ukončili riešenie trojročného projektu KEGA. Jeho cieľovým výstupom je rozsiahla 575-stranová kniha Chémia a spoločnosť. Ide o prvú slovenskú učebnicu prinášajúcu alternatívny obsah pre stredné školy s nechemickým zameraním. Ponúka pohľad chemikov na život okolo nás. V prvých kapitolách predstavuje vedu, históriu a základy chémie, ďalej sa venuje látkam, s ktorými sa každodenne stretávame: vzduch, voda, zlúčeniny uhlíka (vrátane plastov), fosílne a najmä obnoviteľné zdroje energie, čistiace a kozmetické prostriedky (s dôrazom na ich bezpečné používanie), liečivá a nové materiály v medicíne. Ďalšie kapitoly sa venujú látkam pre poľnohospodárstvo a výživu (zloženiu potravín, potravinovým aditívam, zásadám zdravej výživy). Publikácia pripomína nevyhnutnosť dodržiavania zásad pre udržateľný život a ostražitosť pri spracovávaní nových informácií (rozpoznanie vedecky nepodložených konšpiračných teórií a výmyslov). Určená je učiteľom a študentom všetkých typov stredných škôl, študentom učiteľstva chémie a tiež širokej verejnosti. Cieľom autorov je prispieť k lepšiemu obrazu chémie v očiach verejnosti a vychovať občanov k zodpovednému správaniu sa a ochrane lokálneho i globálneho životného prostredia.
čítať viac »
12. 9. 2017, pred niekoľkými rokmi
V závere minulého roka bol v časopise The Journal of Organic Chemistry (IF 4,805) uverejnený článok slovenského…V závere minulého roka bol v časopise The Journal of Organic Chemistry (IF 4,805) uverejnený článok slovenského výskumného tímu vedeného doc. Ing. Andrejom Kolarovičom, PhD. z katedry chémie…čítať viac »
11. 12. 2018, pred niekoľkými rokmi
Medzinárodný rok periodickej tabuľky 2019, vyhlásený valným zhromaždením OSN pri príležitosti 150. výročia…Medzinárodný rok periodickej tabuľky 2019, vyhlásený valným zhromaždením OSN pri príležitosti 150. výročia objavu periodického zákona Dmitrijom Ivanovičom Mendelejevom, sme v miernom predstihu na Katedre chémie privítali druhým, doplneným vydaním periodickej tabuľky „Pôvod názvov chemických prvkov.“
Sprievodný text k tabuľke tvorí 28-stranová publikácia s tým istým názvom, v ktorej ukazujeme, ako sa v histórii objavov chemických prvkov menili spôsoby prideľovania mien novoobjaveným, resp. novopripraveným prvkom. Všetky známe chemické prvky – ktorých je v súčasnosti už 118 – sú v práci rozdelené do desiatich skupín podľa pôvodu svojho názvu. Súčasťou práce sú námety pre učiteľov na využitie tejto učebnej pomôcky, určenej najmä na hodiny chémie v 8. ročníku základnej školy a v tercii osemročného gymnázia.
čítať viac »
7. 12. 2018, pred niekoľkými rokmi
Na návrh Trnavskej Univerzity v Trnave priznala Komisia SAV pre posudzovanie vedeckej kvalifikácie zamestnancov…Na návrh Trnavskej Univerzity v Trnave priznala Komisia SAV pre posudzovanie vedeckej kvalifikácie zamestnancov 12. novembra 2018 RNDr. Vladimírovi Frištákovi, PhD. z Katedry chémie Pedagogickej fakulty vedecký kvalifikačný stupeň IIa.
K tomuto úspechu mu blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov v jeho profesionálnom pôsobení vo výskume a vzdelávaní študentov, publikačnej činnosti a vo zviditeľňovaní pracoviska a univerzity. Sme radi, že na TU vyrastá ďalšia osobnosť, ktorá sa dokáže vedecky angažovať.
je analytický chemik, vo svojej práci sa venuje štúdiu spracovania čistiarenských kalov pyrolýznou úpravou a potenciálneho využitia vznikajúcich produktov ako pôdnych aditív v procese fortifikácie fosfor-deficitných pôd.
čítať viac »
30. 11. 2018, pred niekoľkými rokmi
Dňa 14. 11. 2018 privítali členovia Katedry chémie zahraničných hostí Rajana Karmacharya a Khema Raj…Dňa 14. 11. 2018 privítali členovia Katedry chémie zahraničných hostí Rajana Karmacharya a Khema Raj Bhatta zo St. Xavier’s College v Kathmandu v Nepále. Stretnutie sa uskutočnilo v rámci programu Erasmus+ pod záštitou prodekanky PdF TU pre medzinárodnú spoluprácu a vzťahy s verejnosťou Mgr. Dany Masarykovej, PhD.
Hlavnou témou diskusie bolo porovnanie koncepčných zámerov vyučovania chémie v oboch krajinách a využitie vedeckých poznatkov v didaktickom stvárnení obsahu chemických problematík. Boli identifikované aj oblasti výskumu, v ktorých by mohli inštitúcie spolupracovať na poli chémie i chemického vzdelávania a možnosť vybudovania spolupráce medzi inštitúciami v oblasti chemického vzdelávania a výskumných aktivít.
Na záver stretnutia si hostia prehliadli laboratória s technologickým zariadením. Veríme, že nepálski kolegovia si zo stretnutia odniesli podobne pozitívne dojmy ako naši pedagógovia. Prajeme im veľa pedagogických a vedeckých úspechov.
(Foto: D. Masaryková)
čítať viac »
3. 9. 2018, pred niekoľkými rokmi
V malebnom prostredí Malých Karpát, na Margitinom dvore v katastri obce Častá sa dňa 21. 5. 2018 konalo…V malebnom prostredí Malých Karpát, na Margitinom dvore v katastri obce Častá sa dňa 21. 5. 2018 konalo výjazdové zasadnutie katedier chémie a biológie s účasťou dekana PdF TU prof. PaedDr. René Bílika, CSc. Členovia katedier zhodnotili najdôležitejšie míľniky doterajšej spolupráce, dosiahnuté úspechy a zároveň si vytýčili nové spoločné ciele a to najmä v oblasti integrovaného výskumu, ktorý je dôležitý pre rozvoj a fungovanie pracovísk. Obrovská vďaka patrí vedúcemu katedry chémie, prof. PhDr. Ľubomírovi Heldovi, CSc., ako aj jeho celej rodine za organizačné zabezpečenie zasadnutia a príjemnú atmosféru dotvorenú neopakovateľným sprievodným programom.
(foto J. Reguli)
čítať viac »
31. 8. 2018, pred niekoľkými rokmi
Katedra chémie, ktorá iniciovala podpísanie Memoranda o spolupráci medzi Trnavskou univerzitou a AIT…Katedra chémie, ktorá iniciovala podpísanie Memoranda o spolupráci medzi Trnavskou univerzitou a AIT Austrian Institute of Technology, získala následne od partnerskej inštitúcie unikátny prototyp rotačného pyrolýzneho zariadenia na termochemickú konverziu biomasy v prísne anoxickej atmosfére a pri teplotách 300 – 500 °C.
Pyrolýzny reaktor pracuje vo vsádzkovom režime a proces karbonizácie umožňuje vyprodukovať niekoľko kilogramov výsledného produktu v jednej vsádzke.
Výsledný produkt, označovaný ako biouhlie, predstavuje kľúčový moment vo vedeckej orientácii členov katedry chémie RNDr. Vladimíra Frištáka, PhD. a doc. RNDr. Martina Pipíšku, PhD.
čítať viac »
13. 3. 2018, pred niekoľkými rokmi
V dňoch 7. – 10. marca 2018 sa na Katedre chémie pod záštitou dekana PdF TU prof. PaedDr. René Bílika…
V dňoch 7. – 10. marca 2018 sa na Katedre chémie pod záštitou dekana PdF TU prof. PaedDr. René Bílika, CSc., konalo Celoštátne kolo 54. ročníka Chemickej olympiády v kategóriách A a EF. Celoštátne kolo sme organizovali v spolupráci so Strednou odbornou školou v Rakoviciach, v priestoroch ktorej boli účastníci ubytovaní a na ktorej prebehla teoretická časť súťaže. Najdôležitejšou úlohou organizátorov celoštátneho kola je zabezpečiť hladký priebeh praktickej časti súťaže – tri úlohy pre 25 študentov. Túto úlohu sa podarilo bez akýchkoľvek problémov splniť kolektívu pracovníkov Katedry chémie (Ing. Veronika Hudeková, Ing. Ivona Paveleková, CSc.) pod vedením predsedníčky krajskej komisie CHO Trnavského kraja doc. Ing. Márie Linkešovej, CSc. V priebehu súťaže veľmi pomohli aj študentky magisterského štúdia učiteľstva chémie.
Na tohtoročnom celoštátnom kole sme privítali 25 súťažiacich v kategórii A (študenti gymnázií) a 22 súťažiacich v kategórii EF (študenti stredných odborných škôl s chemickým zameraním). Spolu s nimi sa na CK CHO zúčastnili aj autori súťažných úloh a predsedovia krajských komisií CHO a zástupcovia Iuventy, organizátora predmetových olympiád v SR.
Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa konalo v sobou 10. marca v aule Pedagogickej fakulty, kde účastníkov privítala prorektorka TU v Trnave doc. Ing. Viera Peterková, PhD. Prišli aj zástupcovia najvýznamnejších fakúlt, podieľajúcich sa na príprave chemikov. Fakultu chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave zastupoval prodekan prof. Ing. Ľudovít Jelemenský, DrSc., za Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave účastníkov pozdravil predseda Slovenskej komisie CHO doc. RNDr. Martin Putala, PhD. Garantom odbornej úrovne CHO je Slovenská chemická spoločnosť, ktorú na vyhlásení zastupoval doc. Ing. Ján Reguli, CSc., ktorý je tiež vedúcim autorského kolektívu úloh kategórie A. Za predsedníckym stolom sedela aj vedúca autorského kolektívu kategórie EF Ing. Ľudmila Glosová.
Spomedzi desať najlepších účastníkov CKCHO v kategórii A sa v priebehu troch nasledujúcich sústredení vyberú štyria reprezentanti SR na jubilejnej 50. Medzinárodnej chemickej olympiáde, ktorá sa uskutoční v júli v Bratislave a v Prahe. Najúspešnejšími súťažiacimi v kategórii EF boli
Slavomír Podolský (SOŠ Svit),
Branislav Budoš (SPŠ S. Mikovíniho Banská Štiavnica)
a Monika Špaková (SŠ Nováky).
Na prvých troch miestach v kategórii A skončili
Martin Orságh (Gymn. J. Letricha Martin),
Michal Chovanec (Gymn. V. B. Nedožerského Prievidza)
a Peter Rukovanský (Gymn. M. R. Štefánika Nové Zámky).
čítať viac »
23. 2. 2018, pred niekoľkými rokmi
V dňoch 8. – 9. februára 2018 sa v priestoroch základnej školy Narnia v Banskej Bystrici uskutočnilo…V dňoch 8. – 9. februára 2018 sa v priestoroch základnej školy Narnia v Banskej Bystrici uskutočnilo ďalšie zo série školení učiteľov zapojených do projektu ExpEdícia Skús, skúmaj, spoznaj, na ktorom ako lektori participujú aj didaktici a študenti Katedry chémie PdF TU (prof. PhDr. Ľubomír Held, CSc., PaedDr. Katarína Kotuľáková, PhD., Bc. Nikola Kubíčková, Bc. Martina Hošálová, Bc. Jana Kocunová, Bc. Simona Polláková, Bc. Simona Stanková, Bc. Klaudia Olejárová, Bc. Denisa Rožeková, Bc. Dávid Dlholucký).
| |
Súčasťou programu bola návšteva induktívne vedeného vyučovania biológie a geografie, jeho analýza, predstavenie a práca s novými biologickými, chemickými, fyzikálnymi a geografickými aktivitami formou workshopov, návrhy a diskusia dotýkajúca sa evaluácie induktívnej činnosti žiakov, diskusia s vedením zapojených škôl a mnoho ďalších podnetných aktivít.
| |
Viac ako 40 učiteľov malo možnosť oboznámiť sa, vyskúšať si a odniesť do svojich tried konkrétne aktivity, ktoré sprostredkúvajú prírodovedný obsah v slovenskom kontexte stále „tak trochu inak“. Učiteľ tu „nevysvetľuje“. Žiak je ten, ktorý skúma, skúša a tak spoznáva.
| |
čítať viac »
23. 2. 2018, pred niekoľkými rokmi
Učiteľ pre 21. storočie
Baví Ťa biológia, chémia, matematika či informatika?
Máš pocit, že výučba…
Učiteľ pre 21. storočie
Baví Ťa biológia, chémia, matematika či informatika?
Máš pocit, že výučba prírodovedných predmetov potrebuje nový impulz?
Nie si spokojný s výsledkami našich študentov z prírodovedných predmetov v testoch PISA?
Potom študuj na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity a staň sa najlepším učiteľom!
čítať viac »
6. 2. 2018, pred niekoľkými rokmi
Dňa 2. februára 2018 sa na pôde Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity konala 6. národná konferencia…Dňa 2. februára 2018 sa na pôde Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity konala 6. národná konferencia učiteľov chémie, ktorej cieľom bola prezentácia inovatívnych trendov a koncepčných zámerov vo vyučovaní prírodovedných predmetov, predovšetkým však predmetu chémia. Akciu ako garant zastrešoval prof. PhDr. Ľubomír Held, CSc, vedúci katedry chémie na PdF TU a RNDr. Helena Vicenová, predsedníčka Združenia učiteľov chémie (ZUCH). Celú akciu moderátorsky sprevádzal PhDr. PaedDr. Martin Bodis, PhD., člen dozornej rady ZUCH. Na fakulte sa zišlo asi 80 učiteľov chémie zo základných a stredných škôl, ako aj vysokoškolskí pedagógovia z celého Slovenska. Účastníkov privítala doc. RNDr. Viera Peterková, PhD. Dopoludnie bolo venované vyhodnoteniu chemických súťaží pre žiakov, ktoré ZUCH organizuje. Následne sa učiteľom prihovorila Mgr. Júlia Miklovičová, PhD. z NÚCEM, ktorá zdôraznila zložky prírodovednej gramotnosti objavujúce sa aj v testovacích položkách medzinárodného merania PISA. Domáci, prof. PhDr. Ľubomír Held, CSc. a doc. Ing. Ján Reguli, CSc., predstavili činnosť Katedry chémie PdF TU a jej snahu o kvalitnú a zmysluplnú prípravu učiteľa chémie v 21. storočí.
Katedra chémie a biológie PdF TU pracuje so spoluriešiteľskými pracoviskami Univerzity Komenského na rekonštrukcii tradičných tém prírodovedného vzdelávania ako podkladu pre prírodovedné kurikulum 2020 (Projekt APVV 14-0070). Doterajšie výsledky v podobe konkrétnych aktivít pripravených na testovanie do škôl boli popoludní učiteľom predstavené na 8 paralelných workshopoch študentmi Katedry chémie. Učitelia sú pozvaní k spolupráci na ich ďalšom overovaní.
Všetkým účastníkom ďakujeme za podnetnú diskusiu a pracovnú atmosféru.
Fotografie
Všetky referáty a ďalšie materiály zo 6. národnej konferencie učiteľov chémie sú zverejnené na stránkach ZÚCH.
čítať viac »
22. 1. 2018, pred niekoľkými rokmi
Spolupráca expertov v oblasti prírodovedného vzdelávania, prof. PhDr. Ľubomíra Helda, CSc. a PaedDr.…Spolupráca expertov v oblasti prírodovedného vzdelávania, prof. PhDr. Ľubomíra Helda, CSc. a PaedDr. Kataríny Kotuľákovej, PhD. s organizáciou INDÍCIA, n. o. v projekte Expedícia Skús skúmaj, skúšaj prináša prvé pozitívne odozvy odrážajúce sa okrem iného aj v hodnotení žiakov a učiteľov. Projekt podporuje zmenu prírodovedného vzdelávania, a to z transmisívneho na konštruktivistický prístup. Učitelia tu „poznatky neodovzdávajú“, ale pripravujú pre žiakov také učebné situácie, ktoré im umožňujú skúmať a spoznávať zákonitosti prírodovedného sveta, v ktorom žijú. Týmto spôsobom si pod ich vedeními žiaci sami konštruujú poznanie.
Do projektu je zapojených 14 škôl, čo predstavuje takmer 1200 žiakov so svojimi učiteľmi. Krátku zmienku o pozitívnej odozve prináša aj posledné číslo časopisu Dobrá škola (Inšpirácia pre učiteľov: Lucia Borovská – Experimenty, ktoré učia i bavia).
Na skutočné pochopenie podstaty javov sa akosi pozabudlo
Rozhovor s prof. Heldom o problematike zmysluplného učenia a učenia sa nájdete tu.
čítať viac »
9. 1. 2018, pred niekoľkými rokmi
Vedecký potenciál katedry chémie sa rozširuje príchodom RNDr. Vladimíra Frištáka, PhD. o nový smer, ktorý…Vedecký potenciál katedry chémie sa rozširuje príchodom RNDr. Vladimíra Frištáka, PhD. o nový smer, ktorý dopĺňa výskum doc. RNDr. Martina Pipíšku, PhD. v oblasti štúdia pyrolýzy a aplikácie biouhlia. Ďalším stimulom je uzavretie memoranda medzi Trnavskou univerzitou a Austrian Institute of Technology GmbH v Tullne, ktorý predstavuje špičkové vedecké pracovisko s dlhoročným výskumom aj v oblasti prípravy pyrolýznych produktov.
Biouhlie ako pevné rezíduum vznikajúce pri pyrolýznej úprave biomasy predstavuje vďaka svojim významným materiálovým vlastnostiam (vysoká porozita, veľkosti vnútorných povrchov, značný sorpčný potenciál) významný medzník v environmentálnych technológiách, pôdnej chémii a agrárnych aplikáciách ako tzv. „green-product“. Termochemická konverzia širokej škály vstupných materiálov (poľnohospodárske odpady, odpady z drevospracujúceho priemyslu a potravinárskej výroby, čistiarenské kaly) je zväčša realizovaná za striktných anoxických podmienok pri teplotách 300 – 700 °C. Požadované vlastnosti výstupných produktov môžu byť dizajnované na základe výberu a kombinácie biomasy ako aj podmienok pyrolýzneho procesu.
Aktuálne sa RNDr. V. Frišták venuje štúdiu spracovania čistiarenských kalov pyrolýznou úpravou a potenciálneho využitia vznikajúcich produktov ako pôdnych aditív v procese fortifikácie fosfor-deficitných pôd. Viac informácii sa môžete dozvedieť v poslednej publikácii kolektívu, ktorý vyšiel v prestížnom časopise Journal of Cleaner Production (IF 5,715):
Frišták, V., Pipíška, M., Soja, G. Pyrolysis treatment of sewage sludge: a promising way to produce phosphorus fertilizer (2018). In Journal of Cleaner Production, article in press. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0959652617329451
čítať viac »