CHÉMIA NÁS ŽIVÍ / KYSELINY A ZÁSADY V KUCHYNI |
Hydrogenuhličitan sodný NaHCO3 (sóda bikarbóna) ako zásada |
Pomôcky a chemikálie:
Kadičky (resp. fľaštičky, napr. od detskej výživy), lyžička, zápalka, banka so zátkou s odvodnou trubičkou.
Kyselina citrónová (HOOC-CH2-COH(COOH)-CH2-COOH) – citrónová šťava, hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) – sóda bikarbóna, 8 % roztok kyseliny octovej (CH3COOH) – ocot, kyselina jablčná (HOOC-CH2-CH(OH)-COOH) – jablčná šťava, vápenná voda (roztok Ca(OH)2).
Postup práce:
1. Do malej kadičky nasypte asi lyžičku hydrogenuhličitanu sodného (sódy bikarbóny). K nemu prilejte asi 2 cm3 roztoku kyseliny citrónovej (šťavy z citrónu) a spolu premiešajte. Keď sa začne vyvíjať plyn, vsuňte do ústia kadičky zapálenú zápalku a pozorujte horenie.
2. Do kadičky s dvoma lyžičkami hydrogenuhličitanu sodného (sódy bikarbóny) pridajte niekoľko kvapiek roztoku kyseliny octovej (octu). Urobte rovnakú skúšku horiacou zápalkou ako v prvej časti.
3. Do banky s dvoma lyžičkami hydrogenuhličitanu sodného (sódy bikarbóny) prilejte asi 2 cm3 roztoku kyseliny jablčnej (jablčnej šťavy). Hrdlo banky uzavrite zátkou s odvodnou trubičkou. Koniec trubičky zaveďte do kadičky s vápennou vodou. Pozorujte zmeny sfarbenia vápennej vody. |
|
Pozorovanie a vysvetlenie:
Vo všetkých troch pokusoch hydrogenuhličitan sodný reagoval s kyselinami (kyselinou citrónovou, kyselinou octovou a kyselinou jablčnou) za búrlivého vývoja plynu.
1. a 2.: V unikajúcom plyne zhasla horiaca zápalka, čím sa potvrdilo, že pri uvedených reakciách vznikal oxid uhličitý CO2.
3. Pri zavádzaní oxidu uhličitého do vápennej vody vznikal v kadičke biely zákal.
V kuchyni bežne používaná sóda bikarbóna je vlastne hydrogenuhličitan sodný. Jeho roztok reaguje zásadito. V citrónovej šťave sa nachádza kyselina citrónová, ocot je vlastne zriedeným roztokom kyseliny octovej a v jablčnej šťave je obsiahnutá kyselina jablčná. Hydrogenuhličitan sodný sa teda kyselinami neutralizuje za vzniku soli príslušnej kyseliny, oxidu uhličitého a vody.
I. NaHCO3 + kys. citrónová → citran sodný + CO2 + H2O hydrogenuhličitan oxid voda sodný uhličitý |
II. NaHCO3 + CH3COOH → octan sodný + CO2 + H2O hydrogenuhličitan kyselina oxid voda sodný octová uhličitý |
Pri pokusoch 1 a 2 sa v nádobe zachytával CO2, ktorý bráni horeniu, pretože je ťažší ako kyslík a vytlačí ho z nádoby.
III. NaHCO3 + kys. jablčná → jablčnan sodný + CO2 + H2O hydrogenuhličitan oxid voda sodný uhličitý |
Odvádzaný oxid uhličitý CO2 reaguje s hydroxidom vápenatým Ca(OH)2 vo vápennej vode:
CO2 + Ca(OH)2 → CaCO3 + H2O oxid hydroxid uhličitan voda uhličitý vápenatý vápenatý |
Zneškodnenie splodín:
Zneškodnenie vedľajších produktov a bezpečnosť: produkty experimentu nie sú zdraviu škodlivé a všetko sklo môžete bežne vymyť vodou vo výlevke.