CHÉMIA NÁS ŽIVÍ / NEENERGETICKÉ ZLOŽKY POTRAVY

 


Pochutiny


 

V domácnostiach na dochutenie potravín používame rôzne látky. Typické chemické zlúčeniny sú soľ, hydrogenuhličitan sodný a ocot.

Kuchynská soľ

Aj dnes pre ňu platí „Soľ nad zlato“. Kuchynská soľ, ktorej chemický názov je chlorid sodný a chemický vzorec NaCl, je v domácnostiach nevyhnutná. Používa sa na dochutenie potravín. U nás sa do kuchynskej soli pridáva jód. Nedostatok jódu v organizme človeka totiž zapríčiňuje poruchy štítnej žľazy. Soľ sa používa aj na konzervovanie mäsa, rýb a pri výrobe syrov. Človek spotrebuje ročne 6 – 7 kg soli.

          Soľ však nie je nevyhnutná len pre život človeka a zvierat, ale je nepostrádateľná aj pre chemický priemysel. V zime veľké množstvo soli používame na posýpanie zľadovatených chodníkov a ciest. Soľ sa však s vodou dostáva do pôdy a do riek. Následkom je odumieranie rastlín a poškodzovanie životného prostredia.

          Na Slovensku sa soľ získava zo soľanky v Solivare Prešov. Veľké ložiská soli sa nachádzajú v katastri obce Soľná Baňa pri Prešove a obce Zbudza pri Michalovciach.

 

Hydrogenuhličitan sodný

          Táto soľ s chemickým vzorcom NaHCO3 sa pod názvom sóda bikarbóna používala na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny. Dnes sa používa v kypriacich práškoch do pečiva a v šumivých práškoch.

 

Ocot

          Ocot je 6 – 8% vodný roztok kyseliny octovej CH3COOH. V domácnosti používame ocot na dochutenie jedál, ale aj na konzervovanie potravín, hlavne uhoriek. V 2 – 3% roztoku kyseliny octovej totiž nie sú schopné žiť baktérie. Kyselinou octovou môžeme odstrániť aj vodný kameň z nádob.

          Ocot sa priemyselne vyrába v obrovských nádržiach, v ktorých sú bukové hobliny. Na nich sú špeciálne baktérie, ktoré oxidujú zhora pritekajúci 12% roztok etanolu na kyselinu octovú. Zospodu prúdi vzduch. Do delikátnych pokrmov a zeleninových šalátov sa používajú jemné typy octov, a to vínny, jablčný, ovocný a bylinkový.