Dátum: 18. 2. 2025, minulý mesiac
|
![]() |
Abstrakt
Táto študijná pomôcka je určená študentom 1. a 2. stupňa a frekventantom rigorózneho konania vo filologickom študijnom programe anglický jazyk a anglofónne kultúry, pred ktorými stojí náročná úloha napísať a obhájiť svoju záverečnú prácu. Cieľom príručky je pomôcť jej používateľom, aby sa lepšie zorientovali v pomerne bohatej škále noriem a smerníc, a tiež aby lepšie zvládli organizáciu tvorby práce, jej metodickú a formálnu stránku a pohodlnejšie prešli procesmi odovzdania a obhajoby práce.
Obsah príručky je rozdelený do jedenástich kapitol. Na úvod charakterizujeme vedný odbor filológia a študijný program anglický jazyk a anglofónne kultúry, ktorý k nemu prislúcha. V druhej kapitole sa pozornosť presúva na typy záverečných prác vo filológii a na prehľad predmetov, ktoré študenta na vypracovanie jeho záverečnej práce pripravujú. V tretej kapitole sa venujeme možnému tematickému zameraniu a odporúčanej štruktúre kvalifikačných prác s ohľadom na štyri hlavné oblasti filológie: lingvistika, preklad, kultúra a literatúra. Štvrtá kapitola sa sústreďuje na samotný proces tvorby práce. V piatej a šiestej kapitole čitateľ získa prehľad o štruktúrnych a formálnych náležitostiach filologických záverečných prác. Osobitnú pozornosť venujeme ich metodologickej stránke, ktorá je pre štruktúru práce určujúcim faktorom.
Siedma kapitola rekapituluje kľúčové etické zásady tvorby akademických prác s osobitným dôrazom na súčasné výzvy, ktoré sú dôsledkom prudkého nástupu umelej inteligencie do procesov písomnej produkcie. Vo ôsmej a deviatej kapitole získa študent detailnejšiu predstavu o procesoch odovzdania a hodnotenia záverečných prác, ktoré majú zvyčajne podobu písomných posudkov. Desiata kapitola je venovaná príprave a priebehu ústnej obhajoby záverečnej práce. Posledná, jedenásta kapitola prináša stručný prehľad publikačných možností, ktoré majú autori záverečných prác so záujmom o efektívnejšiu disemináciu svojich výskumných výsledkov v širšej odbornej komunite.