Tento spôsob digitalizácie obrazu nerozkladá obraz na sieť bodov – raster, ale obraz sa rozloží na definované geometrické tvary: kruh, ovál, štvorec, obdĺžnik a pod.
Pri tomto spôsobe digitalizácie sa geometrický tvar definuje počiatočným bodom, rozmermi a farbou.
*Príklad
Zelený kruh je definovaný počiatočným bodom – stred, kde stačí zadefinovať súradnice (podľa osi x a podľa osi y), veľkosť kruhu (danú polomerom) a farbu kruhu. Hodnoty súradnice x, súradnice y a polomeru r stačí zaznamenať v digitálnej forme, na to stačia 3 B (jeden pre polomer, druhý pre súradnicu podľa osi X a tretí pre súradnicu podľa osi Y). Ďalšie tri bajty potrebujeme na digitalizáciu farby. Teda spolu 6 B. Ak by sa kruh digitalizoval pomocou rastrovej grafiky, každý bod by mal veľkosť 3 bajty a pokiaľ kruh by mal, povedzme 1000 pixelov na digitalizáciu by sme potrebovali 3000 bajtov. Pritom samozrejme sme vypustili okolie kruhu, ktoré má tiež nejakú farbu.
Výhody digitálneho zápisu
Digitalizovať sa dá každý typ informácie- text, obraz, hudba, video. Digitálne informácie sa dajú uchovávať v obrovských objemoch. Dajú sa spracúvať na počítačoch neuveriteľnou rýchlosťou.