Softvérové inžinierstvo
Softvérové inžinierstvo sa zaoberá špecifikovaním, návrhom, vývojom a údržbou softvéru s využitím poznatkov z informatiky.
Tvorba programov pre počítač, ktorou sa zaoberá softvérové inžinierstvo, je zložitá činnosť. Prebieha v štyroch základným etapách:
  • 1.
    Rozbor problému – Začneme tým že si odpovieme na otázku, čo treba riešiť. Pozorne sformulujeme zadanie problému a požiadavky na vznikajúci program (softvér). Táto etapa sa nazýva rozbor problému.
  • 2.
    Návrh riešenia – Potom preskúmame, ako sa dá daný problém vyriešiť. Pri hľadaní riešenia vychádzame z toho, čo o danej oblasti vieme, aké máme k dispozícií prostriedky na riešenie úlohy, zvážime vhodný spôsob organizácie údajov. Výsledkom tejto práce bude algoritmus, čiže postupnosť krokov.
  • 3.
    Realizácia – Ďalej nasleduje prepis navrhnutého algoritmu do programovacieho jazyka. Prepis algoritmu do konkrétneho programovacieho jazyka, ktorému počítač rozumie a vie ho vykonávať, nazývame realizácia. Súčasťou tejto etapy je napríklad príprava obrázkov na úpravu vzhľadu programu, príprava zvukových efektov.
  • 4.
    Údržba – Daný softvér sa začne používať a s tým súvisí aj jeho údržba. Pod údržbou softvéru rozumieme odhaľovanie a opravu skrytých chýb, prispôsobovanie softvéru meniacim sa požiadavkám používateľov, vývoj novších verzií programov.