Programovací jazyk
Programovací jazyk je prostriedok pre zápis algoritmov prevádzaných na počítači. Je komunikačným jazykom medzi programátorom a počítačom.

Typy jazykov:
Program napísaný v strojovom jazyku je postupnosť elementárnych príkazov, ktoré nazývame inštrukcie a ktoré môže počítač priamo vykonávať (inštrukcia zodpovedá príkazu jazyka)
 
Vyššie programovacie jazyky sa snažia odstrániť neštrukturovanosť, zvyšujú zrozumiteľnosť programu a zjednodušujú programovanie
 
Prekladače umožňujú vykonávanie programov zapísaných v programovacom jazyku
 

Niektoré jazyky sú navrhnuté na ľubovoľné problémy, iné sú špecializované na problémy nejakej oblasti alebo len pre istý typ používateľov.

Programovacie jazyky poznáme
:
Podľa toho, aké princípy používajú, ich delíme na:
Procedurálne jazyky nemusia obsahovať objekty s vlastnosťami a udalosťami, sú programovacie jazyky, kde najvyššou zložkou býva procedúra alebo jednotka zahrňujúca jeden alebo viac procedúr.
 
Objektovo-orientovaným programovaním sa bežne označuje prístup, keď programátor definuje nielen typ údajových štruktúr (atribúty), ale aj operácie ktoré sa dajú nad nimi vykonávať (metódy).
 
Vo funkcionálnych jazykoch je množina funkcií komunikujúcich predávaním hodnôt. Často sa využívajú na zápis matematických algoritmov a na výučbu.
 
Jazyky pre logické programovanie využívajú matematický zápis.
 


Príklady programovacích jazykov
:
Jazyk Charakteristika
Pascal (pomenovaný na počesť B. Pascala) – určený ako úvodný jazyk na vyučovanie programovania.
C jazyk systémových programátorov – je to vlastne prenositeľný štruktúrovaný jazyk asemblera.
C++ objektovo-orientovaný jazyk založený na C. Je momentálne najrozšírenejším jazykom aplikačných a systémových programátorov. Menej sa hodí na vyučovanie algoritmizácie a programovania, najmä pre úplných začiatočníkov.
Java jazyk Java sa považuje za jazyk internetu. Je spoľahlivý a prenositeľný pod rôzne typy operačných systémov.
Programovacích jazykov je oveľa viac, o ostatných sa dočítate v odporúčanej literatúre.