Ženské pohlavné orgány
Pošva je svalová rúra, dlhá 8 - 12cm, v jej okolí je riedke väzivo, ktoré umožňuje rapídne roztiahnutie pošvy počas pôrodu
● vchod do pošvy je čiastočne uzavretý panenskou blanou.
Vaječníky sú žľazy s vnútorným vylučovaním. V nich sa tvoria vajíčka schopné oplodnenia a vylučujú sa tu hormóny estrogén a progesterón, ktoré určujú typické ženské znaky a menštruačný cyklus. Už pri narodení dievčatka obsahujú vaječníky všetky vajíčka (približne 400000). Každý vaječník obsahuje teda tisíce vajíčok, ktoré počas plodného obdobia v živote ženy po jednom dozrievajú vždy v jednom vaječníku a uvoľňujú sa do vajíčkovodu (ovulácia). Ak je uvoľnené vajíčko oplodnené, žena otehotnie. Vajíčko dozrieva vo vnútri vaječníka, vo vačku (folikule). Asi v polovici menštruácie folikul praskne a vyplaví zrelé vajíčko do vajíčkovodu (ovulácia).
Vajíčkovod je miesto, v ktorom sa spermia stretáva s dozretým vajíčkom krátko po ovulácii. Vajíčkovod je dlhý asi 10 centimetrov a jeho lievikovité zakončenie má výbežky priliehajúce na vaječník. Vnútornú vrstvu vajíčkovodu tvorí riasinkový epitel a svalovina schopná zabezpečiť posúvanie vajíčka vajíčkovodom do maternice.