Koža tvorí obal, ktorý chráni organizmus pred vonkajšími fyzikálnymi, chemickými a biologickými vplyvmi. Má tiež funkciu zmyslového orgánu, pričom podnety z vonkajšieho prostredia sú vedené nervovými zakončeniami do ústrednej nervovej sústavy. Rozlišovanie pocitov ako tlak, teplo, chlad, bolesť je umožnené telieskami uloženými v zamši a voľnými nervovými zakončeniami senzitívnych nervov, ktoré zasahujú do hlbších vrstiev pokožky. Koža sa zúčastňuje na regulácii teploty tela, na celkovej látkovej premene, pri vylučovaní vody.
Ku koži patria vedľajšie útvary a prídavné časti ako vlasy, chlpy, nechty a kožné žľazy.
Orgány sprostredkujúce styk organizmu s podmienkami vonkajšieho prostredia sa nazývajú analyzátory. Každý analyzátor je tvorený receptorom, dostredivou nervovou dráhou a kôrovou časťou analyzátora. Podľa citlivosti sa analyzátory delia na zrakový, sluchový, polohový a pohybový, chuťový, čuchový a kožný.
Receptory sa delia na exteroreceptory, interoreceptory, proprioreceptory.
Zrakový analyzátor umožňuje vnímať tvar, veľkosť, farbu a vzdialenosť predmetov. Skladá sa z vlastného zrakového orgánu – očnej gule a pomocných očných ústrojov ako okohybné svaly, mihalnice, slzné ústroje.