Koža
Background image
Skladá sa z vrstiev plochých buniek, ktoré na povrchu odumierajú, rohovatejú a odlupujú sa. Povrchové bunky pokožky sú mechanicky odolné a obsahujú bielkovinu ťažko rozpustnú vo vode, preto je pre vodu prakticky nepriepustná. Spodná vrstva obsahuje živé, deliace sa epitelové bunky, ktoré zabezpečujú dopĺňanie zrohovatenej vrstvy a tiež regeneráciu pri poranení. Hlbšie vrstvy pokožky obsahujú pigment melanín. Farba kože závisí od množstva pigmentu, hĺbky jeho uloženia a prekrvenia kože. Melanín je tvorený špecializovanými bunkami bazálnej vrstvy pokožky (melanocyty), ktoré svojimi výbežkami zasahujú do povrchových vrstiev pokožky. V melanocytoch a v ich výbežkoch sa nachádzajú melanínové granulky, ktorých veľkosť a počet určuje stupeň kožnej pigmentácie. Svetlo podporuje vznik pigmentu premenou aminokyseliny tyrozínu účinkom fermentu tyrozinázy, ktorý sa aktivizuje ultrafialovým žiarením. Pigment chráni hlboké vrstvy tela pred účinkami svetelného a iného žiarenia.
Pokožka nie je všade rovnako hrubá, ale na stupajach nôh a na dlaniach sa nachádza hrubá vrstva pokožky, na iných častiach tela je relatívne tenká. Pokožka neobsahuje krvné kapiláry.
Je väzivová vrstva kože a skladá sa z väzivových buniek a elastických vláken. Elastické vlákna zabezpečujú pružnosť, roztiahnuteľnosť, pevnosť, mechanickú odolnosť a štiepiteľnosť kože v určitých smeroch. V zamši sú bohaté cievne siete, koža je preto významnou zásobárňou krvi (asi 1 l). Zamša nemá hladký povrch, ale vybieha do pokožky mnohými bradavkovitými výbežkami, vybieha do rôzne vysokých a hustých papíl (pars papilaris). Najviac ich je v miestach zvýšenej citlivosti. Na dlaniach, stupajach nôh a na bruškách nôh sa papily usporadúvajú do tzv. papilárnych líšt, ktoré vytvárajú dermatoglyfické obrazce, ktoré javia značnú individuálnu variabilitu. V zamši sú uložené 2 typy kožných žliaz.
Je tvorené sieťou kolagénnych a elastických vláken, medzi ktorými sú roztrúsené väzivové bunky. Umožňujú posúvanie kože. Je tvorené troma vrstvami. Povrchová, tvorená tukovým väzivom, (v podkožnom väzive sa ukladá veľké množstvo tukových kvapôčok), zabezpečuje tepelnú a mechanickú izoláciu a energetickú zásobáreň organizmu. Pod podkožným väzivom sa nachádza väzivová blana a pod ňou vlastné podkožné väzivom, tvorené riedkym väzivo, umožňujúce pohyb kože proti podkladu.