Slezina
Je to sekundárny lymfatický orgán, tiež zbavuje krv poškodených krviniek a čistí ju od rôznych látok, ktoré sa dostali do krvi. Je uložená v hornej časti brušnej dutiny vľavo pod bránicou. Je to mäkký purpurovočervený orgán, dĺhý 10 – 12 cm, široký 7 – 8 cm a hrubý 3 – 4 cm, je pokrytý väzivovým puzdrom. Tvarom sa podobá kávovému zrnu, má bôbovitý tvar. Slezina je vyplnená červenou a bielou dreňou. Je zásobárňou krvi (asi ½ litra), jej tvar sa mení podľa objemu krvi. Nie je však nevyhnutná pre život človeka, po jej odobratí preberajú funkciu sleziny iné lymfoidné systémy a pečeň. Väzivový obal smerom dovnútra vytvára prepážky – v nich sú aj svalové bunky, svojou aktivitou vypudzujú krv von. Medzi týmito väzivovými trámcami je retikulárne väzivo, červená dreň sleziny.

Červená dreň je tvorená širokými cievami vyplnenými erytrocytmi. Steny ciev sú pre krvné bunky a plazmu obojstranne priepustné. Tento prestup je regulovaný.

Bielu dreň tvoria uzlíčky miazgového tkaniva zloženého prevažne z lymfocytov. V slezine zanikajú opotrebované a poškodené erytrocyty. V období vývinu plodu a u novorodencov je miestom intenzívnej krvotvorby.