Vecná a umelecká literatúra
Literárny systém

V centre literárneho systému stojí tzv. vysoká literatúra, ale dotvátajú ju aj subsystémy (podsystémy): dobrodružná literatúra, literatúra faktu, sci-fi, literatúra pre deti a mládež, folklór, populárna literatúra. Literárny systém je osobitná sústava diel, ktoré sa vyznačujú svojimi vlastnosťami.

Literatúra (litera=písmeno) je súhrn všetkých zachovaných slovesných textov, ktoré sa dotýkajú rôznych odvetví ľudskej činnosti (umenia, vedy, techniky, náboženstva a pod.). Literatúra sa člení na vecnú a umeleckú.


Vecná literatúra zahŕňa texty bez estetického účinku, jej cieľom je uchovávanie a sprostredkovanie vecných informácií.

Umelecká literatúra obsahuje texty, ktoré sa zameriavajú na dosiahnutie estetického účinku. Patria sem všetky diela epiky, lyriky a dramatickej tvorby. Súčasťou umeleckej literatúry je aj folklór. Umelecká literatúra sa na rozdiel od vecnej vyznačuje svojským obsahom a osobitými sémantickými (významovými) vlastnosťami.
 

Zdroj: knizny.sk
Literatúra faktu (non fiction) tvorí rozhranie medzi vecnou a umeleckou literatúrou, využívajú sa v nej dokumentárne fakty spolu s jazykom a prostredím umeleckej literatúry (V. Zamarovský, P. Dvořák).
 

Zdroj: knizny.sk
Literatúra pre deti a mládež je literatúra určená pre špecificky vyhraneného čitateľa vo veku od 3 –  8 rokov.
 

Zdroj: arara.cz
Dobrodružná literatúra má dej silne dramatický, charakteristické preň sú motívy nebezpečenstva, ale nemá hlbšiu psychologickú motiváciu. Prostredie je obvykle vzdialené príjemcovi, čierno-biele vykresľovanie charakterov postáv spája tento žáner so žánrom rozprávky.
 

Zdroj: knizny.sk
Sci-fi literatúra (science fiction, vedecko-fantastická literatúra) zahŕňa literárne diela, ktoré čerpajú z poznatkov vedy a techniky. Skutočnosti, ktoré zobrazuje, sa ešte neuskutočnili, ale v budúcnosti sa môžu uskutočniť.
 

Zdroj: knizny.sk
Populárna literatúra – súbor textov zameraných na komunikáciu so širokým okruhom prijímateľov, má vyšší stupeň úžitkovosti, zábavnosti a poučnosti, charakterizuje ich vzrušivosť, senzibilnosť. Saturuje potreby literárneho konzumu, jednoduchšou formou sprostredkúva priemernému čitateľovi zložitejšie štruktúry.
 
Folklór (ľudová slovesnosť) je ústna slovesná tvorba ľudu, je to relatívne samostatný semiotický a komunikačný systém so žánrovou sústavou a vlastnými výrazovými vlastnosťami.