Morfológia (tvaroslovie) je disciplína, ktorá sa zaoberá gramatickými formami, tvarmi slov a ich usporiadaním (tvary slova vyjadrujú jeho vzťahy k iným slovám vety). Gr. morfé (forma, tvar) + logos (náuka, slovo) = náuka o tvaroch slov. Definujeme ju aj ako náuku o slovných druhoch, gramatických významoch a tvaroch slov, o ich funkciách. Morfologická rovina spolu so syntaktickou rovinou tvoria gramatický systém jazyka.
Základnou jednotkou morfológie je morféma – najmenšia vydeliteľná časť slova, ktorá má význam alebo štruktúrnu funkciu. Morféma je v podstate tvarovým zhmotnením najmenšej významovej jednotky slova (semémy).
Slovný druh je trieda slov (súbor), ktoré majú rovnaké využitie vo vete, rovnaké gramatické kategórie a rovnaký všeobecný význam alebo funkciu. Slovný druh možno definovať aj ako lexikálno-gramatické triedy slov.
Slovo má vecný význam (niečo pomenúva, napr. dieťa) a gramatický význam (vyjadruje sa odlišnými podobami jedného a toho istého slova, napr. dieťa, dieťa- ťom, dieťa-ťu, dieťa-ti atď.). Obmieňanie tvarov slov, ktoré sa využívajú na vyjadrenie gramatických významov, nazývame ohýbanie.