Trieda: Ihličnany
Rad: borovicotvaré

Tvoria ich stromy, niekedy kry (kosodrevina). Drevo obsahuje veľmi veľa živice. Listy sú ihlicovité, jednožilové, tuhé, zvyčajne neopadavé. Všetky sú jednodomé, plody sú uložené v šišticiach, z ktorých niektoré drevnatejú. Medzi hlavných zástupcov patrí jedľa biela, ktorá má ihlice bez brachyblastov (sediace), na konári v dvoch protistojných radoch. Ihlice sú na rube s dvoma bielymi prúžkami (voskom pokryté prieduchy). Šišky má vzpriamené, rozpadavé. Kôra je hladká, svetlošedá. Ďalším zástupcom je smrek obyčajný. Okrem neho poznáme aj smrek pichľavý strieborný (nazývaný aj strieborná jedlička), smrek omorikový (konáre má tenké, ovisnuté, ihlice s bielymi prúžkami, ihlancová koruna), smrekovec opadavý (ihlice v nápadných brachyblastoch, ihlice sú mäkké, opadavé).
 
Rad: cyprusotvaré

Patrí sem najmohutnejší strom na Zeme – sekvoja vždyzelená. Je to strom, ktorý dosahuje stometrovú výšku. Ihlice sú ploché, na konári usporiadané v dvoch radoch, neopadavé. Z našich stromov a krov sem patrí tisovec dvojradý – mohutný strom s dýchacími koreňmi. Má krátke ihlice v dvoch radoch na konároch, sú opadavé. U nás sa vyskytuje vzácne. Ďalej sem patrí cyprus vždyzelený (kužeľovitý, štíhly strom so šupinovitými listami), borievka obyčajná (zdužinatelé šištice, ihlicovité listy), tuja západná (strom, ktorý sa rozkonáruje od bázy, kužeľový vzrast, listy šupinovité, šištice sú kožovité) a cypruštek (šupinovité listy v dvoch protistojných radoch na konáriku).
 
Rad: tisotvaré

Sú to kry, ale aj stromy, v dreve nemajú živičné kanáliky. Listy sú ihlicovité, ploché, v dvoch radoch na konároch, neopadavé. Semeno je obalené červeným mieškom. Patrí sem tis obyčajný. Je to dvojdomá jedovatá rastlina (okrem plodov). Je vhodná na výsadbu v mestách, pretože dobre znáša aj prašné prostredie.