Kryštálové sústavy
Látky z roztoku kryštalizujú podľa určitých pravidiel. Tie zvyčajne vyplývajú z ich chemického zloženia. Vždy sú to pravidelné útvary, ktoré sa dajú opísať pomocou základných osí priestorového kríža. Jestvuje šesť základných alternatív kryštalizačných sústav. Odlišujú sa vzájomne vzdialenosťami medzi jednotlivými atómami v troch základných smeroch a uhlami, ktoré tieto základné priamky medzi sebou zvierajú.
Background image
Najjednoduchšou sústavou je kubická. Všetky tri osi sú na seba kolmé a od imaginárneho stredu (priesečníku troch osí) sa na všetky strany v rovnakej vzdialenosti nachádza atóm.
Štvorcová kryštálová sústava si zachováva kolmé uhly medzi všetkými tromi priamkami. Avšak úsek na osi z je väčší ako úseky na osiach x a y, ktoré sú totožné.
Kosoštvorcová sústava si stále zachováva všetky uhly pravé, ale všetky tri úseky na priamkach na seba kolmých sú rôzne.
Jednoklonná sústava sa vyznačuje nerovnakými úsekmi na všetkých troch osiach osového kríža. Dve priamky sú na seba kolmé, ale tretí uhol je iný ako kolmý.
Pre trojklonnú sústavu sú tiež typické nerovnako dlhé úseky na osiach kríža. Okrem toho sú všetky tri osy vzájomne naklonené inak ako pod pravým uhlom.
Klencová sústava má dve podoby – šesťuholníkovú a trojuholníkovú. Tieto sústavy sú charakterizované štvorosím krížom. Tri osi sú v jednej rovine a zvierajú medzi sebou 120° uhol. Štvrtá os je kolmá na rovinu, ktorú vytvárajú tieto osi. Kým na priamkach, ktoré sú v jednej rovine sú vyťaté rovnaké úseky, na priamke, ktorá je na ne kolmá je úsek iný.