Vlastné mená sú mená ľudí vrátane ich hypokoristických podôb a neoficiálnych živých mien (Peter Štastný, Peťulko, Zuza Strapačka, Jano Krivý z Horného konca, rodinné mená (Novákovci), exotické mená (Orlie pierko) a mená zvierat (Micka, Rysuľa). Súčasťou vlastného mena môže byť aj číslovka: Karol IV. – Karol Štvrtý.
Vlastné mená sú názvy kontinentov, štátov, miest a obcí a miestnych častí (Severná Amerika, Ruská federácia, Južná Kórea, Spišská Nová Ves, Hradište pod Vrátnom, Dolné Zelenice-Lukáb, Bratislava-Staré mesto) a mená ich obyvateľov (Starosmokovčan, Juhokórejčan, Nitran). Za vlastné mená pokladáme aj opisné (perifrastické) názvy, napr. Nitra – Mesto pod Zoborom.
Vžité názvy území majú historickú tradíciu a pokladáme ich za vlastné mená (Liptov, Záhorie, Spiš).
Pri ďalších starších aj novších názvoch území je treba rozlišovať, či ide o oficiálny štandardizovaný názov (vzťahuje sa na prísne vymedzené územie), alebo názov je opisný (pomenúva približné územie) a nepokladáme ho za vlastné meno – porov. Nitrianska župa, Nitriansky okres, Nitriansky samosprávny kraj, ale nitriansky región, nitriansky kraj, nitrianske okolie.
Za vlastné mená pokladáme aj historické názvy územnosprávnych jednotiek (Nitrianske kniežatstvo, Liptovská stolica) a územia vyčlenené povodím (Pohronie, Ponitrie, ale severné Ponitrie, južné Pohronie).