Spojovník sa používa na spájanie slov a vyjadruje významovú zviazanosť takýchto slov, ktoré ale utvárajú nadradený pojem (napr. propán-bután). Často sa dá v takýchto spojeniach spojovník nahradiť spojkou (napr. dubovo-hrabový les – dubový a hrabový lesy).
Spojovník sa používa aj na pomenovanie samostatne vyčleniteľných častí (prvkov, farieb…) v rámci celku (napr. oranžovo-čierna taška, lipovo-šípkový čaj, nemecko-poľská hranica, rusko-čínsky slovník, Bratislava-Prievoz).
Spojovník sa používa aj v zložených vlastných menách (Brusno-Chrenovec, Mária Rázusová-Martáková), v ustálených slovných spojeniach (hore-dole, kade-tade, krížom-krážom, už-už, horko-ťažko) a na vyjadrenie približnosti či neurčitosti (asi päť-šesť rokov, dva-tri metre).
Spojovaciu funkciu plní aj v takýchto prípadoch: 7-bodový (ale slovom: sedembodový), päť- až šesťročný, (teda päťročný až šesťročný), v TANAP-e (ale v Tanape), do ZMOS-u.
Spojovník nepoužívame pri vyčleňovaní ohýbacej prípony pri čísliciach, napr. pred 27-imi rokmi, v 70.-tych rokoch, z 20-tich prípadov a pod. Takéto zápisy sú nekorektné, a teda nesprávne.
Správne zápisy s číslicou sú: pred 27 rokmi, v 70. rokoch, z 20 prípadov a pod., pretože používateľ slovenského jazyka vie, ktorú príponu pri čítaní zápisu s číslicou má aktuálne použiť.