Problémy v ortoepii dvojhlások
  • Prízvuk sa prejavuje zvýraznením jednej slabiky v takte, pričom menej výrazné sú neprízvučné slabiky. V slovenčine je prízvuk na prvej slabike slova, vo východoslovenských nárečiach podobne ako v poľštine je prízvuk na predposlednej slabike, je stály (nie je pohyblivý – inak by sme ním mohli rozlišovať význam slov – ako v ruštine, angličtine). V zložených slovách existuje okrem hlavného prízvuku aj vedľajší prízvuk – 'poľno,hospodár, 'veľko,obchod (znakom ' je označený hlavný prízvuk, znakom, vedľajší prízvuk).
  • Dôraz je zvýraznenie slabiky slova, ktoré hovoriaci pokladá za najdôležitejšie vo vete. Od polohy dôrazu vo výpovedi závisí aj zmysel výpovede.
  • Emfáza ako citový dôraz sa vyskytuje v citových výpovediach vyjadrujúcich silné emócie – prekvapenie, strach atď.
  • Sila hlasu (intenzita) je individuálna, závisí od sily výdychového prúdu vzduchu, od napätia a rozkmitu hlasiviek. Intenzita hlasu je zvyčajne najvyššia v slabike, kde sa uplatňuje dôraz, výraznejšie sú aj prízvučné slabiky. Sila hlasu sa odlišuje aj v rozličných typoch prejavov – v rozhovore na rušnej ulici musia hovoriaci použiť výraznejšiu intenzitu hlasu, v dôvernom rozhovore v tichej miestnosti si vystačíme so šepotom.