Úvod do operačných systémov a ich funkcií
Operačné systémy a ich funkcie
Cieľom uvedenej kapitoly je charakteristika základných funkcií operačných systémov. V úvode kapitoly sa venujeme problematike charakteristike operačných systémov zo širšieho a užšieho pohľadu, ich rozdeleniu, charakteristike jadra OS, ako vlastnostiam operačných systémov. Kontitunálne sú rozobraté konkrétne funkcie OS.

Definícia operačného systému:

Operačný systém počítača je najzákladnejší program, ktorý umožňuje fungovanie počítača na vyššej úrovni a spúšťanie iných programov (zväčša vyvinutých pre konkrétny OS). Tvorí rozhranie na komunikácii hardvéru a softvéru.

Operačný systém je sada programov, ktoré slúžia na uľahčenie práce s počítačom. Je to označenie pre softvér, ktorý umožňuje komunikáciu medzi technickým vybavením počítača a medzi softvérovým vybavením počítača. Označuje sa ním základný softvér, ktorý umožňuje používateľovi jednoduché ovládanie počítača. Jeho primárnou intenciou je spracovávanie údajov a vstupov od používateľa.

Operačné systémy v širšom zmysle chápeme ako súhrnné označenie pre technické a programové prostriedky počítača (spôsob, akým je celý systém tvorený). Operačný systém v užšom zmysle je základnou súčasťou softvéru každého (osobného) počítača – je to skupina programových produktov (programov a údajov).