Rozdiely medzi CRT a LCD
LCD monitory stále dobiehajú CRT monitory v práve tých atribútoch, v ktorých zaostávali predtým. Zameriame sa na porovnanie ceny, technológie, úspory energie a zakončíme to celkovým porovnaním.
CRT a LCD technológia je navzájom odlišná a používa iný spôsob vykresľovania. LCD monitor pracuje na inej báze zobrazovania ako CRT, to znamená, že sa celý obraz neprekresľuje a nebliká, ako je to v prípade CRT monitorov. Jednotlivé body LCD monitora sa prekreslia – prepnú na inú farbu iba vtedy, ak je to nutné. Tento proces nie je jednoduchý a vyžaduje si molekulárnu zmenu jednotlivého tekutého kryštálu. Táto zmena zaberá určitý čas. Čas, ktorý je potrebný na zmenu sa nazýva doba odozvy a udáva sa v milisekundách. Znamená to, že keď máte napríklad otvorený dokument a píšete, tak papier, ktorý je v pozadí sa na okrajoch nemení, teda ani jednotlivé kryštály reprezentujúce túto časť nemenia farbu.

Tiež zobrazujú obraz ostrejšie ako CRT monitory, lebo majú fyzickú mriežku obrazových bodov. LCD monitory disponujú tzv. natívnym rozlíšením, ktoré je udávané pri každom monitore. Toto rozlíšenie je také, kedy dosiahnete optimálne vlastnosti obrazu a kedy bude obraz dokonalý. Problém nastane, až keď chceme toto rozlíšenie zmeniť na menšie, a tu sa stáva problémom fyzická mriežka bodov obrazu. Tento jav sa nazýva interpolácia. Interpolácia je, že obraz sa roztiahne na celú obrazovku a bude rozmazanejší. Napríklad pri rozlíšení 800 × 600 môže nastať tento problém, ak je natívne rozlíšenie 1024 × 768 pixlov.