|
-
Staršou z nich je zbernica PCI, (pôvodne v roku 1992 pracujúca s frekvenciou 33 MHz, čo umožňuje maximálnu priepustnosť 132 MB/s, o 4 roky neskôr ako 64-bitový variant F).
|
|
-
Ďalšou je zbernica určená na vysokorýchlostné spojenie grafickej karty so systémom – zbernica AGP (F Accelerated Graphics Port) so šírkou 64 bitov a so zvýšenou pracovnou frekvenciou na 166 MHz, čo umožňuje v základnom režime 1x maximálnu prenosovú rýchlosť 264 MB/s (resp. s úpravou v režime 2x až 528 MB/s. Zdvojnásobnenie prenosovej rýchlosti v režime 2x sa dosiahlo prenosom informácie nielen si nábežnou hranou ale aj zostupnou hranou hodinových impulzov.)
|
|
|
Pracovná frekvencia mikroprocesora:
fCPU = fFSB*násobiteľ
je odvodená od frekvencie systémovej zbernice fFSB. Frekvencia fAGP býva zvolená tak, aby pomer fFSB/fAGP bol od 1/1 do 2/3. Pomer frekvencii fFSB/fPCI od 1/2 až 1/4.
Rozhranie USB (Universal Serial Bus F) – najnovšie rozhranie umožňujúce pripojiť až 128 periférnych zariadení k počítaču, pričom umožňuje ich pripájanie a odpájanie za chodu. Maximálna prenosová rýchlosť tejto zbernice je 12 Mb/s.
V tejto súvislosti treba spomenúť, že v moderných PC sa začal používať väčší formát základnej dosky, ktorý určuje aj väčší rozmer nového typu skrinky počítača. Od staršieho formátu AT o rozmeroch 220 × 270 mm (druhý rozmer nie je záväzný) sa odlišuje novší formát ATX rozmermi 305 × 244 mm (druhý rozmer nie je záväzný). Najpodstatnejší rozdiel oboch modelov základných dosiek je skutočnosť, že konektory na pripojenie periférii sú integrované na základnej doske, vďaka čomu sa zjednodušila montáž dosky do skrinky. Zlepšila sa tiež elektronika ovládania napájacieho zdroja (lepšia možnosť odrušenia zdroja a možnosť diaľkového vypínania a zapínania) a zlepšilo sa umiestnenie mikroprocesora s pohľadu odvádzania zvyškového tepla (pasívny chladič s doplnkovou ventiláciou).