Rozdelenie počítačov
Rozdelenie počítačov
Podľa výkonnosti delíme počítače:
Background image
Tvoria v súčasnosti najrozšírenejšiu skupinu počítačov, sú označované ako personal computer. Existuje niekoľko typov počítačov: stolné a prenosné

Stolný počítač – najrozšírenejšia skupina počítačov, v súčasnosti u používateľov tvorí najpočetnejšie rozšírenie. Predovšetkým v domácnostiach ale i vo firmách. Ich počet v súčasnosti sa odhaduje na stovky miliónov.
Existujú dve prevedenia stolných počítačov:
Tower – označuje sa ako tzv. veža, Počítač je umiestnený horizontálne
Desktop – počítač je umiestnený vertikálne

Prenosne počítače
– V súčasnosti rozšírená skupina počítačov. Ich rozšírenie bolo spôsobené dostupnými cenami.

Rozdelenie:

portable – prenosné počítače závislé na napájaní zo siete
laptopy – počítače „na kolená“. napájané z batérie. Majú veľkosť kufríka a hmotnosť 6 – 7 kg. Displej je sklápací vyrobený väčšinou ako LCD-displej.
notebooky sú osobné počítače veľkosti knihy. Ich hmotnosť je spravidla 2-3 kg. V odklopnom veku je vstavaný displej z tekutých kryštálov. V zadnej časti je umiestnená všetka elektronika vrátane disketovej jednotky. Zabudovaný je pevný disk. Klávesnica je menšia než je štandardná klávesnica u stolného PC, v zadnej časti je umiestnená batéria, príp. vyvedené výstupy pre prídavné dosky. Rozmery sú zhruba ako formát papieru A4 (preto označenie notebook = zošit).
– počítače „na kolená“. napájané z batérie. Majú veľkosť kufríka a hmotnosť 6 – 7 kg. Displej je sklápací vyrobený väčšinou ako LCD-displej.
(Workstation) sú pomerne zastúpenou skupinou medzi počítačmi. Boli vyvinuté špeciálne pre náročné výpočtové aplikácie ako je návrh lokomotív, automobilov, budov, lodí a pod. pomocou počítačov. Ich súčasťou je častokrát originálny softvér naprogramovaný pre konkrétne zariadenie. Môžu sa pouívať ako terminály i ako server.

Tvoria strednú triedu počítačov. Boli vyvinuté špeciálne pre náročné výpočtové aplikácie ako je návrh automobilov, budov, lodí a pod. pomocou počítačov. Obsahujú špecializovaný hardvér pre rýchle výpočty, ktoré sú pri návrhu a pri práci s trojrozmernou počítačovou grafikou veľmi potrebné. Dnes sa pracovné stanice používajú najmä ako centrálne počítače väčších počítačových sietí – servre a na tvorbu počítačových hier, animácií a videoklipov, ktoré poznáme z reklám, špeciálnych efektov pre sci-fi filmy alebo na tvorbu kreslených filmov.

Terminál – počítač bez akýchkoľvek programových aplikácií.
(Superpočítače, mainframe) – sú to najväčšie a najvýkonnejšie počítače. Obyčajne sa používajú ako centrálne počítače vo veľkých firmách: na spracovanie veľkého množstva údajov, na náročné výpočty a pre veľký počet používateľov. Typickými predstaviteľmi sú superpočítače Cray, Deep Blue či ASCI White a oblasťami použitia sú seizmický prieskum, v jadrových programoch na simuláciu jadrových reakcii. V meteorológii na predpoveď a simulácii počasia a zložitých trojrozmerných simulácií atmosférických javov, genetika. Vo vojenskom a kozmickom programe napr. virtuálne testy jadrových zbraní a pod.

Medzi súčasne najvýkonnejšie superpočítače patria TIANHE -2 (Čína) najvýkonnejší superpočítač na svete, výkon je udavaný v petaflops. Jeho výkon je 33 petaflops, čo je takmer o 100% viac ako druhý najvýkonejší superpočítač na svete TITAN (USA). Tianhe 2 je pro­jekt, kto­rý za­stre­šu­je Čín­ska ná­rod­ná uni­ver­zi­ta ob­ran­ných tech­no­ló­gií, za­tiaľ čo Ti­tan vy­uží­va­jú­ci ar­chi­tek­tú­ru Cray XK7 je nain­šta­lo­va­ný v la­bo­ra­tó­riách ame­ric­ké­ho mi­nis­ter­stva ener­ge­ti­ky v Oak Rid­ge. Roz­diel vo vý­ko­ne je pri­tom po­mer­ne znač­ný. Superpočítač sa skla­dá zo 16 000 no­dov, kaž­dý je osa­de­ný dvo­ma pro­ce­sor­mi In­tel Xeon s ar­chi­tek­tú­rou Ivy Brid­ge a s tro­mi kop­ro­ce­sor­mi Xeon Phi. Do sys­té­mu za­po­je­ných 3 120 000 vý­poč­to­vých ja­dier. Čo sa tý­ka po­zí­cie Čí­ny, tá te­raz dis­po­nu­je 66 su­per­po­čí­tač­mi v reb­ríč­ku a sta­la sa tak po USA jas­nou su­per­vý­poč­to­vou veľ­mo­cou čís­lo dva. Pred­beh­la nap­rík­lad Ne­mec­ko, Ja­pon­sko, Veľ­kú Bri­tá­niu či Fran­cúz­sku. Ke­by sa však Euró­pa bra­la ako ce­lok, po­tom by ma­la za­stú­pe­nie 112 sys­té­mov.

Cel­ko­vý vý­kon všet­kých 500 naj­vý­kon­nej­ších su­per­po­čí­ta­čov v reb­ríč­ku do­sa­hu­je 223 pe­taf­lops, za­tiaľ čo pred pol ro­kom to bo­lo len 162 pe­taf­lops a pred ro­kom po­tom 123 pe­taf­lops. Spo­lu 26 sys­té­mov do­sa­hu­je vý­kon viac ako 1 pe­taf­lops, za­tiaľ čo v no­vem­bri ich bo­lo 23.

Zdroj: http://www.itnews.sk/spravy/technologie/2013-06-19/c157139-cina-ma-novy-najvykonnejsi-superpocitac-tianhe-2.-bezi-na-inteloch )
Sú určené na riadenie technologických procesov, výrobných liniek alebo na automatizáciu budov. Sú zúčastnené vo výrobnom procese a vyznačujú sa vysokou robustnosťou a spoľahlivosťou aj v nepriaznivých pracovných podmienkach.
Z najpopulárnejších aplikácii je to robotika, CNC obrábacie stroje, PLC a IPC.