Rozdelenie počítačov
Rozdelenie počítačov
Podľa výkonnosti delíme počítače:
Tvoria v súčasnosti najrozšírenejšiu skupinu počítačov, sú označované ako personal computer. Existuje niekoľko typov počítačov: stolné a prenosné
Stolný počítač
– najrozšírenejšia skupina počítačov, v súčasnosti u používateľov tvorí najpočetnejšie rozšírenie. Predovšetkým v domácnostiach ale i vo firmách. Ich počet v súčasnosti sa odhaduje na stovky miliónov.
Existujú dve prevedenia stolných počítačov:
●
Tower
– označuje sa ako tzv. veža, Počítač je umiestnený horizontálne
●
Desktop
– počítač je umiestnený vertikálne
Prenosne počítače
– V súčasnosti rozšírená skupina počítačov. Ich rozšírenie bolo spôsobené dostupnými cenami.
Rozdelenie:
●
portable
– prenosné počítače závislé na napájaní zo siete
●
laptopy
– počítače „na kolená“. napájané z batérie. Majú veľkosť kufríka a hmotnosť 6 – 7 kg. Displej je sklápací vyrobený väčšinou ako LCD-displej.
●
notebooky
sú osobné počítače veľkosti knihy. Ich hmotnosť je spravidla 2-3 kg. V odklopnom veku je vstavaný displej z tekutých kryštálov. V zadnej časti je umiestnená všetka elektronika vrátane disketovej jednotky. Zabudovaný je pevný disk. Klávesnica je menšia než je štandardná klávesnica u stolného PC, v zadnej časti je umiestnená batéria, príp. vyvedené výstupy pre prídavné dosky. Rozmery sú zhruba ako formát papieru A4 (preto označenie notebook = zošit).
– počítače „na kolená“. napájané z batérie. Majú veľkosť kufríka a hmotnosť 6 – 7 kg. Displej je sklápací vyrobený väčšinou ako LCD-displej.
(Workstation) sú pomerne zastúpenou skupinou medzi počítačmi. Boli vyvinuté špeciálne pre náročné výpočtové aplikácie ako je návrh lokomotív, automobilov, budov, lodí a pod. pomocou počítačov. Ich súčasťou je častokrát originálny softvér naprogramovaný pre konkrétne zariadenie. Môžu sa pouívať ako terminály i ako server.
Tvoria strednú triedu počítačov. Boli vyvinuté špeciálne pre náročné výpočtové aplikácie ako je návrh automobilov, budov, lodí a pod. pomocou počítačov. Obsahujú špecializovaný hardvér pre rýchle výpočty, ktoré sú pri návrhu a pri práci s trojrozmernou počítačovou grafikou veľmi potrebné. Dnes sa pracovné stanice používajú najmä ako centrálne počítače väčších počítačových sietí – servre a na tvorbu počítačových hier, animácií a videoklipov, ktoré poznáme z reklám, špeciálnych efektov pre sci-fi filmy alebo na tvorbu kreslených filmov.
Terminál
– počítač bez akýchkoľvek programových aplikácií.
(Superpočítače, mainframe) – sú to najväčšie a najvýkonnejšie počítače. Obyčajne sa používajú ako centrálne počítače vo veľkých firmách: na spracovanie veľkého množstva údajov, na náročné výpočty a pre veľký počet používateľov. Typickými predstaviteľmi sú superpočítače Cray, Deep Blue či ASCI White a oblasťami použitia sú seizmický prieskum, v jadrových programoch na simuláciu jadrových reakcii. V meteorológii na predpoveď a simulácii počasia a zložitých trojrozmerných simulácií atmosférických javov, genetika. Vo vojenskom a kozmickom programe napr. virtuálne testy jadrových zbraní a pod.
Medzi súčasne najvýkonnejšie superpočítače patria TIANHE -2 (Čína) najvýkonnejší superpočítač na svete, výkon je udavaný v petaflops. Jeho výkon je 33 petaflops, čo je takmer o 100% viac ako druhý najvýkonejší superpočítač na svete TITAN (USA). Tianhe 2 je projekt, ktorý zastrešuje Čínska národná univerzita obranných technológií, zatiaľ čo Titan využívajúci architektúru Cray XK7 je nainštalovaný v laboratóriách amerického ministerstva energetiky v Oak Ridge. Rozdiel vo výkone je pritom pomerne značný. Superpočítač sa skladá zo 16 000 nodov, každý je osadený dvoma procesormi Intel Xeon s architektúrou Ivy Bridge a s tromi koprocesormi Xeon Phi. Do systému zapojených 3 120 000 výpočtových jadier. Čo sa týka pozície Číny, tá teraz disponuje 66 superpočítačmi v rebríčku a stala sa tak po USA jasnou supervýpočtovou veľmocou číslo dva. Predbehla napríklad Nemecko, Japonsko, Veľkú Britániu či Francúzsku. Keby sa však Európa brala ako celok, potom by mala zastúpenie 112 systémov.
Celkový výkon všetkých 500 najvýkonnejších superpočítačov v rebríčku dosahuje 223 petaflops, zatiaľ čo pred pol rokom to bolo len 162 petaflops a pred rokom potom 123 petaflops. Spolu 26 systémov dosahuje výkon viac ako 1 petaflops, zatiaľ čo v novembri ich bolo 23.
Zdroj:
http://www.itnews.sk/spravy/technologie/2013-06-19/c157139-cina-ma-novy-najvykonnejsi-superpocitac-tianhe-2.-bezi-na-inteloch
)
Sú určené na riadenie technologických procesov, výrobných liniek alebo na automatizáciu budov. Sú zúčastnené vo výrobnom procese a vyznačujú sa vysokou robustnosťou a spoľahlivosťou aj v nepriaznivých pracovných podmienkach.
Z najpopulárnejších aplikácii je to robotika, CNC obrábacie stroje, PLC a IPC.