Súborový systém NTFS je natívnym súborovým systémom OS WinNT.
Medzi prednosti NTFS, okrem efektívnejšieho využitia priestoru disku, patrí automatické rozpoznávanie porušených sektorov a následná korekcia tejto chyby, možnosť on-line komprimácie disku alebo vybraného adresára, riadenie prístupu ku súborom a adresárom atď.
Súborový systém NTFS ponúka rad nových možností:
V NTFS neexistuje ohraničenie mena dĺžky súboru na 8 + 3 znaky a meno súboru môže tvoriť až 256 znakov (okrem ?, ", /, \, *, |), zobrazí malé a veľké znaky ale pri hľadaní v adresári ich prevedie na zápis s veľkými písmenami.
Neexistuje prakticky nijaké ohraničenie pre veľkosť súboru, adresára alebo pevného disku. (Veľkosť súborov a diskov môže dosiahnuť až 264 bajtov = > 16 EB t. j. 17 179 000 000 TB!). Veľkosť clustera možno aj na veľkých diskoch voľne zvoliť, takže sa zmenší značná nevyužiteľná kapacita, typická pre FAT (v NTFS sa upustilo od koncepcie pevných 512 B sektorov a cluster môže tvoriť násobok tejto hardvérovej alokačnej oblasti 512 B).
Viaceré opatrenia zabraňujú strate údajov, ku ktorej pri zrútení programu pod DOS-om pravidelne dochádza.
Všetky súbory a adresáre sú zapojené do mechanizmu riadenia prístupu. Rôzne prístupové operácie (čítanie, zápis, mazanie) môžu byť dovolené alebo zakázané jednotlivo pre ľubovoľného používateľa alebo skupinu.
Použitie 16-bitovej znakovej sady Unicode (obsahuje takmer všetky znaky moderných jazykov). Všetky názvy súborov sa ukladajú v Unicode. Takto môžu byť v jednom adresári uložené súčasne súbory s menami v cyrilike, hebrejčine a pod., ak je nainštalovaný softvér, ktorý bude takéto mená súborov správne zobrazovať.
Účinnosť a spoľahlivosť, potrebná pre správu veľkého množstva údajov, sa zvyšuje transakčne orientovanou činnosťou NTFS. Transakcie sa ukladajú do súboru $LogFile (vykonáva sa to postupne tak, že sa najprv zapíše predpokladaná zmena (napríklad zmaž súbor) spolu s inverznou operáciou (napríklad v danom príklade znovu vytvorenie súboru) do log-súboru, potom sa vykoná samotná zmena na disku a až potom sa vykonaná zmena znova zapíše do log-súboru). Vďaka tomu neúplné zmeny môžu byť po prípadnom výpadku systému buď skompletizované alebo odvolané. Podobne výskyt vadného sektoru na disku nespôsobí fatálnu chybu systému.