Jadro OS
Je správcom celého systému; je rezidentne (stále, od spustenia počítača) umiestnené v operačnej pamäti, podľa potreby inicializuje (spúšťa) alebo nahráva do operačnej pamäte ostatné dôležité časti OS. Jadro vie o každom programe a o jeho požiadavkách na pamäť, ktorý program je na popredí a ktorý na pozadí, ktorý proces má vyššiu prioritu než ostatné, ktoré programy práve tlačia, napaľujú a pod.
  • Táto vrstva je už nezávislá na technickom vybavení osobného počítača. Z vonkajšieho hľadiska realizuje jadro logický vstup a výstup (vrátane systémov ovládania súborov tzv. File Manager) a zaisťuje aj ostatné služby poskytované aplikačným programom.
  • Jadro operačného systému môže opäť predstavovať jeden alebo viac súborov.
  • Napr. vo Windows95 / 98 pre každú činnosť sa v rámci jadra definuje a spúšťa tzv. virtuálny počítač (virtual machine), ktorý môže jednotlivé súčasti používať resp. zdieľať. Z pohľadu tohto virtuálneho počítača sa hovorí o tzv. systémových zdrojoch (vrátane napr. kapacity diskového priestoru alebo kapacity operačnej pamäte). Počet takýchto virtuálnych počítačov v princípe nie je obmedzený. Takýmto spôsobom je potom možné spúšťať viac aplikácií v operačnom systéme súčasne (t. j. každému procesu je v princípe pridelený jeden virtuálny počítač) t. j. je možné dosiahnuť viacúlohovosť (multitasking).
  • Všetky ďalšie časti operačného systému sú vybudované nad jadrom, podobne ako všetky ostatné aplikačné programy.