Jazykové nepravidelnosti a chyby vo vetnej stavbe (1)
Medzi nepravidelnosti vo vetnej skladbe patria elipsa a apoziopéza.
  • Elipsa (výpustka) je vynechávanie výrazov a slov, ktoré možno z kontextu ľahko odhaliť – často sa objavuje v porekadlách: Aký otec, taký syn. Aká matka, taká Katka. Kto do teba kameňom, ty do neho chlebom.
  • Apoziopéza (nedokončená výpoveď) je významovo alebo intonačne neukončená výpoveď v spontánnych jazykových prejavoch; z objektívnych alebo subjektívnych príčin. V umeleckých textoch sa najčastejšie realizuje v dialógoch. Apoziopézu rozlišujeme
    • a)
      vonkajšiu – ak výpoveď hovoriaceho „násilne“ preruší dakto iný ďalšou výpoveďou („skočí mu do reči“)
    • b)
      vnútornú – v expresívnych výpovediach hovoriaci často vynechá napr. expresívne slovo, vulgarizmus a pod.: Mám ťa nakopať do…, Pakuj sa, lebo…, Môžete ma…
  • V rečovej komunikácii sa na vyjadrenie úcty v sociálnych vzťahoch používa tzv. vykanie (honoratív). Podľa platnej kodifikácie v slovenskom jazyku sa pri vykaní sa používa 2. os. plurálu – práve tu sa v komunikácii z času na čas objavujú jazykové chyby, keď hovoriaci použije pri vykaní namiesto slovesa v pluráli sloveso v singulári: Ako ste to urobila? Ako ste to urobil? Správne: Ako ste to urobili?