Spojovník sa používa na spájanie slov a vyjadruje významovú súvislosť až zviazanosť takýchto slov, ktoré však utvárajú jeden nadradený pojem. Často sa dá v takýchto spojeniach spojovník nahradiť spojkou a (napr. listnato-ihličnatý les – listnatý a ihličnatý les; les, v ktorom rastú listnaté aj ihličnaté stromy).
Spojovník sa používa aj na pomenovanie samostatne vyčleniteľných častí (farieb, látok) v rámci väčšieho celku (napr. oranžovo-čierna taška, lipovo-šípkový čaj, nemecko-poľská hranica, rusko-čínsky slovník, Bratislava-Prievoz).
Spojovník sa používa aj v zložených vlastných menách (Šaštín-Stráže, Mária Rázusová-Martáková), v ustálených slovných spojeniach (hore-dole, kade-tade, horko-ťažko) a na vyjadrenie približnosti či neurčitosti (asi štyri-päť hodín, dva-tri dni).
Spojovaciu funkciu plní aj v takýchto prípadoch: 15-bodový (ale pätnásťbodový), päť- až šesťročný, (teda päťročný až šesťročný), v SĽUK-u (ale v Sľuku), v ZMOS-e.
Upozornenie: Spojovník nepoužívame v prídavných menách, ktoré vznikli zo spojenia prídavného a podstatného mena, napr. dolnosalibský (Dolné Saliby), severoamerický (Severná Amerika), literánovedný (literárna veda), trestnoprávny (trestné právo) ani pri vyčleňovaní ohýbacej prípony pri čísliciach, napr. pred 12-imi dňami (správne pred 12 dňami), v 70.-tych rokoch (správne v 70. rokoch), z 15-tich žiakov (z 15 žiakov).