Kríženie vazieb (kontaminácia) vzniká vtedy, keď sa a) vplyvom jednej väzby nevhodne, nesprávne pozmení väzba pri inom slove: napr. zúčastniť sa dačoho – spisovne: zúčastniť sa na dačom, závisieť na niečom/niekom – správ. závisieť od niečoho/niekoho, b) nevhodne zamieňajú významovo zdanlivo zhodné výrazy, tvary slov a pod.: vrchný kuchár, čašník, veliteľ – spisovne: hlavný kuchár, čašník, veliteľ.
Vybočenie z väzby (anakolút) vzniká tým, že sa mení vetná schéma, štruktúra vnútri vety, a to gramaticky neodôvodnene: Počasie na Orave, Liptove a Spiši – správ. Počasie na Orave, v Liptove a na Spiši.
V systéme slovenských predložiek je pre každú predložku príznačné spájanie s určitým pádom, prípadne aj s viacerými pádmi, napr. predložka pri sa viaže s podstatným meno v lokáli, na sa spája s A a L, pri predložkách teda treba brať do úvahy ich vzťah k pádom a k nadradeným slovesám. V ústnej jazykovej komunikácii najčastejšie kolidujú predložky pre – na (dôvod pre oslavu – spis. dôvod na oslavu, pre dnešok – spis. nadnes, na dnešok), k – na (zákon k prerokovaniu – spis. zákon na prerokovanie, k vyplateniu – spis. na vyplatenie), pre – po (ísť pre chlieb – spis. ísť po chlieb, choď pre lekára – spis. choď po lekára), za – o (za päť minút pol druhej – spis. o päť minút pol druhej, prídem za 10 minút – spis. prídem o 10 minút) atď.