Médium je prostriedok komunikácie a zdroj informácií. Podľa pôvodného významu z latinčiny „medzi“ teda médium je prostredníkom a nositeľom informácie medzi zdrojom a prijímateľom. Ako príklad možno uviesť tlačené materiály, televíziu, video, audio nahrávky, počítačové programy, CD encyklopédie, ale aj učiteľa. O vzdelávacích médiách hovoríme, ak ich využijeme na vzdelávacie ciele. Médiá sa vo vzdelávaní používajú dávno, v posledných rokoch sa začali používať aj nové technológie, napr.: internet, mobilné siete, DVD atď.
Základné typy médií v procese vzdelávania:
Text
Tvoria ho reťazce alfanumerických znakov, ktoré môžu byť zobrazené prostredníctvom knihy, posteru, tabule, obrazovky atď.
Audio (zvuk)
Audio zahŕňa všetky zvuky, ktoré sme schopní vnímať napr.: hudbu, hlas, hluk, spev… Audio môže byť aj vo forme záznamu na nosiči.
Obrazový materiál
Často využívaný v procese vzdelávania. Obrazový materiál zahŕňa obrázky, kresby na tabuli, diagramy, fotografie, ilustrácie, schémy atď.
Pohyblivé médiá
Sú to médiá umožňujúce sprostredkovať dynamickú zmenu obrazu, pohyb. Do tejto skupiny patrí film, animácie, video …
Trojrozmerné objekty
Sú to rôzne modely a pomôcky napr.: glóbus, zvieracie preparáty a pod.
Ľudia
Ľudia tvoria rozhodujúce médium v procese vzdelávania. Do tejto skupiny patria študenti, učitelia, ďalší experti odovzdávajúci poznatky. Študenti sa učia od učiteľov, iných študentov, dospelých.