Objavovanie všetkých tvarov sietí pravidelného osemstena je oveľa zaujímavejšou, ale najmä náročnejšou činnosťou v porovnaní so sieťami pravidelného štvorstena.
Akúkoľvek sieť mnohostena môžeme získať aj „vhodným strihaním“ daného modelu telesa. Po niekoľkých náhodných pokusoch napríklad s „rozstrihávaním modelu“ pravidelného osemstena sa dá vypozorovať, že vznikajúce siete môžeme chápať ako vhodné umiestnenia dvojice zhodných objektov A, B (
). Číslovanie hrán {1, 2, 3, 4} umožňuje prehľadnejšie zapisovať metódu ďalšieho získavania ďalších tvarov sietí. Všetky teoretické možnosti umiestnenia objektov A, B obsahuje tabuľka. V nej sme už pri zostavovaní vyškrtli dvojice patriace „pod hlavnú diagonálu“, pretože je zjavná napríklad zhodnosť sietí (1,4) a (4,1) atď.
Po získaní šiestich rôznych tvarov sietí vzniká otázka, či sú týmto vyčerpané všetky možnosti, a teda koľko rôznych tvarov sietí má daný pravidelný osemsten.
Podobne ako pri určovaní počtu rôznych tvarov sietí kocky, aj v tomto cvičení odpozorujeme možnosť využiť znalosti o
a aplikovať ich v skúmaní. Takto je možné s prehľadom zistiť všetky možnosti zodpovedajúce podmienkam pre sieť pravidelného osemstena a môžeme ich taktiež usporiadať do príslušného
.