Fyzikálne znečisťovanie životného prostredia
Fyzikálne znečisťovanie životného prostredia
Životné prostredie negatívne ovplyvňujú aj fyzikálne faktory, ako napríklad hluk, elektrické a magnetické polia, ionizujúce a tepelné žiarenie. Vplyv fyzikálnych faktorov býva často podceňovaný vzhľadom na neschopnosť detegovať polia a žiarenia bežnými ľudskými zmyslami.
Voda sa využíva v mnohých prevádzkach ako chladiace médium. Čerpá sa z rieky alebo jazera a po použití (napr. na ochladenie reaktora), sa vypúšťa späť. V prípade, že sa nenechá vychladnúť na pôvodnú teplotu a priamo sa vypustí do povrchových vôd, dochádza k ich tepelnému znečisteniu. Zvyšovaním teploty klesá rozpustnosť kyslíka vo vode, rastie intenzita procesu eutrofizácie. Pre živočíchy a rastliny, ktorých metabolizmus závisí od určitej teploty životného prostredia, je zmena teploty smrteľná.
Veľmi nepríjemnou škodlivinou, ktorá negatívne ovplyvňuje kvalitu životného prostredia, je hluk. Hluk spôsobuje priame škody na zdraví (nedoslýchavosť, hluchota), ale aj celý rad ďalších vážnych zmien v organizme, ktoré sa prejavujú až po istom čase, takže postihnutý ich už nedáva do súvislosti s pobytom v hlučnom prostredí.