Oxid uhoľnatý (CO) vzniká pri vulkanickej činnosti, lesných požiaroch, bakteriálnej činnosti v oceánoch. Človek prispieva k tvorbe CO spaľovacími procesmi v priemysle a v doprave (motorizmus a letectvo).
Oxid uhoľnatý je veľmi nebezpečný plyn bez farby a zápachu, takže zmyslami ho sotva spozorujeme. Jeho toxicita spočíva v tom, že sa nevratne viaže na hemoglobín, čím blokuje prenášanie kyslíka ku tkanivám. Pri otrave oxidom uhoľnatým človek reaguje spomalene, nie je schopný utiecť alebo otvoriť okno, aj keď sa ešte môže pohybovať. Ďalšie príznaky sú bolesti hlavy, nevoľnosť, dávenie, únava, ospanlivosť, bezvedomie a v konečnom dôsledku smrť.
Oxid uhličitý (CO2) je produkovaný živými organizmami pri dýchaní. V súvislosti so zvyšujúcou sa spotrebou fosílnych palív narastá v ovzduší jeho koncentrácia. Ďalšou možnou príčinou rastu CO2 v atmosfére môže byť klčovanie lesov (najmä tropických), čím dochádza k znižovaniu spotreby CO2 na fotosyntézu. Oba javy sú výsledkom intenzívneho využívania prírodných zdrojov.
CO2 patrí medzi skleníkové plyny a s jeho zvýšenou produkciou sa spája problematika zvýšeného skleníkového efektu.