Organické zlúčeniny fenoly, polyfenoly, triesloviny, humínové látky, lignín, lignínsulfónové kyseliny
Fenoly, polyfenoly a triesloviny
Veľkú skupinu organických látok vyskytujúcich sa vo vodách tvoria fenoly a im príbuzné zlúčeniny. Fenolové zlúčeniny sa prirodzene nachádzajú v rastlinách a drevinách, a preto sa označujú ako rastlinné fenolové zlúčeniny. Obrovské množstvo týchto látok vzniká sekundárnym metabolizmom.
Všeobecne sa fenoly správajú ako organické kyseliny. Preto sú fenolové zlúčeniny prirodzeného a umelého pôvodu vylúhované vodou. Dodávajú vode žlté až hnedožlté zafarbenie. Sú už väčšinou chemicky a biochemicky značne rezistentné.
Triesloviny sú aromatické zlúčeniny s funkčnými skupinami –OH, –COOH, –CHO, –C=O, –O–R. Rastlinné triesloviny sú fenolové zlúčeniny, ktoré sa rozpúšťajú vo vode. Majú nízky polymerizačný stupeň. Sú to látky používané v garbiarskom priemysle na vyčiňovanie koží Triesloviny sú prítomné v tkanivách živých rastlín, najmä vo vakuolách. V kôre (suchom tkanive) sa hromadia vo väčšom množstve a podliehajú tu ďalším chemickým premenám.
Do vôd sa triesloviny dostávajú jednak prirodzenou cestou, jednak z odpadových vôd z garbiarskeho priemyslu, taktiež vylúhovaním skládok odpadu vznikajúceho v príslušných priemyselných odvetviach.