S intenzifikáciou poľnohospodárstva nevyhnutne súvisí aplikácia pesticídov, hnojenie priemyselnými hnojivami a pre uľahčenie ľudskej práce mechanizácia používaná na veľkoplošné obrábanie pozemkov.
Pri nadmernom hnojení pôdy sa môže stať, že rastliny začnú vädnúť z nedostatku vody napriek tomu, že pôda je dosť vlhká. Vytvára sa tzv. fyziologické sucho. Je zapríčinené tým, že pôda s vysokou koncentráciou minerálnych látok odčerpáva vodu z rastlín, pretože má vyšší osmotický tlak.
Pesticídmi sa v poľnohospodárstve stále plytvá. V nesprávnom čase sa používajú nesprávne dávky pesticídov, ktoré účinkujú na široké spektrum živých organizmov. Napokon končia v pôde a záleží len na jej schopnosti rozložiť pesticídy na neškodné látky. Mnohé pretrvávajú v pôde veľa rokov (napr. chlórované insekticídy rádovo desiatky rokov, organofosfáty niekoľko týždňov) a vo veľkom množstve môžu vyvolať úplnú sterilitu prostredia (odumretie edafónu). V ostatnom čase nadobúdajú veľký význam pesticídy na báze biologicky účinných látok, ktoré sú v prírode bežne prítomné (napr. hormóny, feromóny) a nepredstavujú záťaž pre životné prostredie.