Zlúčeniny dusíka a fosforu v životnom prostredí
Zlúčeniny dusíka
Medzi zlúčeniny dusíka, ktoré znečisťujú ovzdušie, patria predovšetkým oxidy dusíka a amoniak. Prevažná časť týchto znečisťujúcich látok pochádza z prírodných zdrojov.
Oxid dusnatý (NO) a oxid dusičitý (NO2) sú z hľadiska škodlivého vplyvu na životné prostredie významnejšie. Prirodzenými zdrojmi týchto plynov v atmosfére sú elektrické výboje, činnosť baktérií a sopečná činnosť. Hlavným antropogénnym zdrojom je spaľovanie fosílnych palív, teplárne a tepelné elektrárne, automobilová doprava. Oxidy dusíka dráždia dýchacie cesty, ale s niekoľkohodinovým oneskorením. Znižujú obranyschopnosť organizmu voči infekciám dýchacích ciest. Oxidy dusíka sa v krvi cicavcov reverzibilne (vratne) viažu na hemoglobín za vzniku methemoglobínu. Tým je schopnosť hemoglobínu prenášať kyslík k tkanivám dočasne blokovaná.
Amoniak (NH3) je nepríjemne páchnuci jedovatý plyn, ktorý sa do ovzdušia dostáva hlavne pri rozklade organických odpadov. Ďalším zdrojom je chemický priemysel (výroba priemyselných hnojív a močoviny).