Hoci o zaradení ortuti medzi toxické prvky nie sú žiadne pochybnosti, je súčasťou niektorých klasických, ale najmä homeopatických liečiv. V minulých storočiach sa malými dávkami ortuti liečil syfilis.

Ortuť našla uplatnenie najmä v stomatológii. Už v 16. storočí sa využívali amalgámové výplne zubov. Takmer 200 rokov však boli vytlačené zinkovými, olovenými a zlatými fóliami. Jedným z dôvodov prečo ustúpili kovovým fóliam bola aj nedokonalá kvalita, hľadalo sa vhodné zloženie amalgámu.

V Európe sa amalgám používal od roku 1827, kedy francúzsky zubný lekár O. Taveau a anglický chemik CH. Bell navrhli striebornú pastu, ktorá vznikla zo strieborných mincí a ortuti ako trvalú výplň zubov. Dentisti sa bránili používaniu lacného a bezpečného výplňového materiálu. Ďalšia protiamalgámová vojna začala v roku 1927, keď nemecký chemik Alfred Stock upozornil na možné toxické pôsobenie ortuti nachádzajúcej sa v amalgáme. Súčasní stomatológovia používajú rôzne druhy výplní okrem amalgámovej (kompozitné, zlaté, keramické a pod.). Za výhody amalgámových výplní možno považovať výborné mechanické vlastnosti (trvácnosť výplní je dvojnásobná oproti kompozitným výplniam), ľahkú manipuláciu a dobré klinické skúsenosti. Ani použitie kompozitných materiálov nie je pre pacientov bez zdravotného rizika. V súčasnej stomatológii používané amalgámy sa získavajú zmiešaním kovovej ortuti (42 – 52 %) s práškovou zliatinou. Zliatiny obsahujú 40 – 70 % striebra, 15 – 30 % cínu a líšia sa množstvom prítomnej medi. Staršie amalgámy využívajú zliatiny s nižším obsahom medi (3 – 6 %), novšie s vyšším obsahom medi (9 – 30 %). Medzi menej používané amalgámy patrí fluoridový amalgám, ktorý obsahuje fluór vo forme SnF2, NaF, ZnF2 alebo CaF2. Amalgámový problém sa možno vyrieši nahradením ortuti gáliom. Inou alternatívnou bezortuťovou zliatinou sa črtá zliatina striebra a cínu. Robia sa však aj pokusy s používaním organicky modifikovanou keramikou.

O nepriaznivých účinkoch amalgámových výplní na ľudský organizmus sa veľa písalo, najmä po roku 1989. Pri elektrochemickej korózii v ústnej dutine sa z 1 cm2 amalgámovej výplne uvoľní denne 10 – 20 mg ortuti. Ak sú v ústnej dutine aj iné kovové (napr. zlaté) výplne zubov, korózia je 10-krát výraznejšia. Ortuť z amalgámových výplní sa uvoľňuje najmä počas žuvania, pôsobenia teplej a horúcej potravy, ale aj pri čistení zubov. Po päť minútovom žuvaní žuvačky sa zvýšila hodnota ortuti vo vydychovanom vzduchu z 0,1 ng⋅s−1 na 2,7 ng⋅s−1, t. j. 27 násobné zvýšenie uvolňovania ortuti z amalgámových výplní zubov. Oveľa vyššie koncentrácie boli namerané v stomatologickej ordinácii v dýchacej zóne lekára pri zavádzaní (152 mg⋅m−3) a najmä pri odvŕtavaní amalgámovej výplne zubov (1000 mg⋅m−3) v priebehu 110 – 180 sekúnd. Pričom hygienický limit pre ortuť je 0,3 mg⋅m−3. Dlhodobá inhalácia vzduchu s koncentráciou ortuti vyššou ako 100 mg⋅m−3 môže vyvolať únavu, nespavosť, úzkosť, nechutenstvo, chudnutie. Pre všeobecný zákaz používania amalgámov v stomatológii nie je dostatok dôkazov o ich toxických účinkoch na ľudský organizmus. Zároveň však nie sú k dispozícii adekvátne alternatívne materiály. Ani použitie kompozitov nie je pre pacientov bez zdravotného rizika. Vo Švédsku sú po rozsiahlej diskusii s ochrancami životného prostredia od 1.7.1995 zakázané amalgámové výplne u detí.