Znižovanie zásob zinku v organizme môže zapríčiniť veľká fyzická námaha, ale aj strata krvi, alergie, otravy, popáleniny, choroby pečene, obličiek, diabetes, ako aj infarkt myokardu.
Nedostatok zinku v organizme spôsobuje oneskorený rast (trpaslíctvo), spomalený sexuálny vývoj (najmä u chlapcov), znížený prah vnímania chuťových a čuchových vnemov, zlé hojenie rán, nechutenstvo a mentálnu letargiu. Znižuje imunologickú odolnosť organizmu. Ba možno povedať, že nedostatok zinku pravdepodobne zvyšuje vnímavosť organizmu na niektoré druhy rakoviny pre nedostatok tzv. T-buniek.
Deficit zinku v organizme môže zapríčiniť:
Nedostatok zinku v priebehu tehotenstva, spôsobený najmä účinkom alkoholu, môže postihnúť najmä vývoj mozočku plodu. Veľmi významná biologická úloha zinku je v ochrane plodu pred pôsobením látok s teratogénnymi účinkami. Zinok preniká placentou. Koncentrácia zinku v plazme novonarodenca je 1,5-krát vyššia ako v krvnej plazme matky.
Prejavy nedostatku zinku sa dostavujú skôr pri znížení koncentrácie zinku v bunke, než v plazme. Najčastejšie udávanými klinickými príznakmi nedostatku zinku v organizme sú: slabosť, znížená výkonnosť, nechutenstvo, hnačky, spomalenie rastu, poruchy potencie, depresie, labilita nálad, apatia, chvenie, kmitavé pohyby očí, poruchy rastu nechtov, obmedzenie rastu vlasov, šeroslepota, poruchy chuti a čuchu, schudnutie a vysilenie, zväčšenie pečene, zväčšenie sleziny.