1. V posledných rokoch sa v mnohých krajinách sveta (na Slovensku od roku 1992) merajú koncentrácie, resp. hodnoty žiarenia radónu 222Rn v bytoch a ostatných budovách. Odkiaľ sa do bytových priestorov dostáva radón?
  2. Radón je plyn. Do organizmu sa dostáva inhalovaním. Uvádza sa, že takmer všetok vdýchnutý radón vydýchneme. Aké nebezpečenstvo nám hrozí? V čom sa prejavujú jeho toxické účinky?
  3. Viete vysvetliť pojem speleoterapia?
  4. Čo je pre človeka nebezpečnejšie, samotný rádionuklid radónu 222Rn, alebo jeho rozpadové produkty?
  5. Môže sa vetraním znížiť koncentrácia radónu v interiéri?
  6. Keď sa ľudia chodia liečiť do priestorov, kde sa nachádza radón (jaskyne, kúpele a pod.), prečo hovoríme o domoch obsahujúcich radón, že sú škodlivé?
  7. Pouvažujte o tom, či vo výškovom dome budú namerané rovnaké koncentrácie radónu v bytoch na prízemí a na desiatom poschodí.
  8. Ako môže byť zdrojom radónu stavebný materiál, keď radón je plyn? Nik ho do stavebného materiálu nezamiešal.
  9. Radón je plyn. Je stavebný materiál preto zdrojom radónu, že ho vyrobili v prostredí, kde bolo vo vzduchu veľa radónu?
  10. Radón je plyn. Je možné aby jeho zdrojom radónu bola voda?
  11. Pri opatreniach na znižovanie koncentrácie radónu v byte je uvedené, aby sa šetrilo vodou. Ako môže šetrenie s vodou ovplyvniť koncentráciu radónu? Čo má spoločné radón s pitnou vodou?

Odpovede:

  1. Radón sa do interiéru budov dostáva najmä z troch zdrojov: z geologického podložia budov, zo stavebných materiálov a z privádzanej vody.
  2. Len celkom nepatrné množstvo inhalovaného radónu sa rozpustí v krvi alebo rozpadá. Rozpadové produkty sú v porovnaní s radónom výraznejšie žiariče, sú zdrojom alfa žiarenia. Veľmi nebezpečné je polónium 210Po, ktoré ako alfa žiarič s dobou polpremeny 139 dní, je 10-krát nebezpečnejší ako beta žiarenie ostatných členov rozpadového radu.
  3. Speleoterapia je liečebná metóda, pri ktorej sa lieči pobytom v jaskyni.
  4. Pre človeka sú nebezpečnejšie rozpadové produkty 222Rn, predovšetkým polónium 210Po. Zdôvodnenie je v odpovedi pri otázke č. 2.
  5. Áno, vetranie napomáha k znižovaniu koncentrácie radónu v interiéroch.
  6. Je rozdiel v čase, ktorý stávime v tomto rádioaktívnom prostredí.
  7. Ak by radón do bytov prichádzal z geologického podložia budov, potom na nižších poschodiach by mohli byť vyššie koncentrácie radónu.
  8. Radón sa môže so stavebných materiálov uvoľňovať napr. vtedy, keď obsahujú čo i len stopové prímesi uránu alebo tória.
  9. Nie. Je členom rozpadových radov uránu a tória. Uvoľňuje sa postupne z materiálu ako vzniká.
  10. Áno, radón sa vo vode rozpúšťa. Prenikaním vody cez pôdne vrstvy dochádza k rozpúšťaniu plynného radónu vo vode.
  11. Radón môže byť rozpustený v pitnej vode. Významne sa z nej uvoľňuje najmä pri sprchovaní.