K značným stratám sodných iónov Na+ dochádza pri nadmernom potení (námaha, šport, horúce prostredie), prípadne pri hnačkách a zvracaní. Pri intenzívnom potení sa môže vylúčiť za jednu hodinu až 1,5 dm3 potu. Pri takýchto stratách tekutiny z organizmu treba počítať aj s určitými stratami minerálnych látok, najmä NaCl.
Pri rôznych chorobných stavoch, najmä srdcovo-cievneho systému, sú často užívané diuretiká. V prípade kúpeľnej liečby bývajú ordinované aj uhličité kúpele. Organizmus po kombinácii diuretika a uhličitého kúpeľa zvyšuje vylučovanie Na+ iónov (u K+ iónov nedochádza k výrazným zmenám). V uvedenom prípade môžu byť straty sodíka z organizmu také významné, že sa objavia príznaky jeho nedostatku v organizme. Aj tento prípad nabáda k tomu, aby sme lekára vždy čo najpresnejšie informovali o užívaných liekoch. Pretože ich nevhodná kombinácia môže zdravotný stav pacienta výrazne zhoršiť.
Nedostatok sodných iónov v organizme sa prejavuje smädom, pocitom únavy, neschopnosťou jasne myslieť, bolesťami hlavy, niekedy aj depresiami. Objavujú sa kŕče svalov v lýtkach a prstoch nôh. Veľký deficit sodíka v organizme zapríčiňuje poruchy centrálnej nervovej sústavy a obehového systému. V lete je zvýšené nebezpečenstvo úpalu. Dostavuje sa aj strata chuti do jedla, mdloby a zvracanie.
Mnohí starí ľudia obmedzujú príjem kuchynskej soli z dôvodu vysokého krvného tlaku. Avšak najnovšie experimenty na 65 až 85 ročných zdravých dobrovoľníkoch ukazujú, že silná reštrikcia kuchynskej soli do organizmu sa prejavuje spomalením rýchlosti spracovávania informácií, zhoršením pozornosti, poruchami mozgovej výkonnosti, krátkodobými zhoršeniami pamäti.
Lekári pri štúdiu vplyvu soli na organizmus dospeli k poznatku, že nielen nadmerné koncentrácie soli pôsobia nepriaznivo na cievy (zužujú ich), ale aj extrémne obmedzenie soli pôsobí nepriaznivo na cievy. Na základe týchto štúdií odporúčajú redukciu soli v potrave len u hypertonikov so zvýšenou hmotnosťou.