Jód je biogénny prvok. Jód je nevyhnutný k biosyntéze hormónov štítnej žľazy (tyroxínu a trijódtyroxínu). Krv roznáša hormóny štítnej žľazy do jednotlivých buniek, kde sa viažu v bunkových jadrách na špecifické receptory. Podmieňujú tvorbu ribonukleových kyselín, ktoré v bunkových organelách riadia syntézu a aktivitu enzýmov. Hormóny štítnej žľazy regulujú rýchlosť bunkových oxidačných procesov, ovplyvňujú spotrebu kyslíka v tkanivách pečene, obličiek a srdca, ovplyvňujú termoreguláciu. Hormóny štítnej žľazy sú pre organizmus nenahraditeľné, zabezpečujú normálny psychický a somatický vývoj najmä v prvých mesiacoch po narodení. Najvýznamnejším hormónom štítnej žľazy je tyroxín (obr. 1).
Obr. 1. Tyroxín.
Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú všetky bunky organizmu, lebo menia vlastnosti membrán a mitochondrií tak, že urýchľujú vstup a výstup substancií, významne zasahujú do metabolických dejov, srdcovej činnosti, nervového prenosu a termoregulácie. Tyroxín podporuje oxidačné procesy v organizme, zrýchľuje “spaľovanie tukov” a iných energetický zdrojov. Preto pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy sú osoby štíhle až chudé a pri zníženej činnosti štítnej žľazy obézne.
V tkanivách sú hormóny dejódované enzýmami. Jód uvoľnený dejódovaním sa sčasti vylučuje močom (viaže sa v pečeni na glukozoidy a sulfáty), podstatná časť sa však znovu vychytáva v štítnej žľaze a použije sa na ďalšiu biosyntézu hormónov (tyroxínu a trijódtyronínu).
Organizmus vstrebáva predovšetkým anorganický jód z potravy v čreve, najmä v časti s alkalickým prostredím (98 %). Najrýchlejšie sa vstrebávajú jodidové ióny I−. Jodičnanom to trvá dlhšie, pretože sa najprv redukujú na jodidy a potom sa vstrebávajú. Jód prítomný v potrave je v priebehu jednej hodiny vstrebaný v tenkom čreve. Krvou sa dostáva do štítnej žľazy. Do 24 hodín od vstrebania je jód buď viazaný v štítnej žľaze, alebo vylúčený z organizmu. Pri laktácii časť jódu prechádza do mlieka. Resorpcia jódu sa znižuje, ak je v trávenine nadbytok tukov, vápenatých iónov alebo nedostatok bielkovín. Antagonistom jódu je fluór. Jód prijatý vo forme jodidu sa v organizme nekumuluje, preto je potrebný kontinuálny prísun jódu do organizmu. Biologický polčas jódu je 4 hodiny.