-
Jód bol medzi biogénne prvky zaradený predovšetkým preto, lebo je súčasťou hormónov štítnej žľazy, ktoré ovplyvňujú psychický, aj somatický vývoj jednotlivca.
-
Pre vnútrozemskú oblasť je vhodná jodidovaná soľ, pretože zabezpeší každodenný prísum potrebného množstva jódu pre organizmus. V morskej a alpskej soli sú nižšie koncentrácie jódu, ktoré postačujú obyvateľom prímorských oblastí, ktorí majú aj iné zdroje jódu v potrave.
-
Jód sa v organizme nekumuluje. Do 24 hodín od vstrebania je jód buď viazaný v štítnej žľaze, alebo vylúčený z organizmu.
-
Rádioaktívny jód sa uvoľňuje do prostredia pri atómových výbuchoch a haváriách atómových elektrární.
-
Užitie jodidových tabliet zabezpečí nasýtenie organizmu nerádioaktívnym iódom a tak sa v organizme rádioaktívny jód neviaže a je rýchlo vylúčený z organizmu. preto je jódové tablety treba užiť čo najrýchlejšie po kontaminovaní prostredia.
-
Tyroxín podporuje oxidačné procesy v organizme, zrýchľuje "spaľovanie" tukov a iných energetických zdrojov. Preto pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy sú osoby štíhle, až chudé a pri zníženej činnosti štítnej žľazy obézne.
-
Najvýraznejšia je blokáda rádioaktívneho jódu stabilným nuklidom. Jodid draselný KI podaný súčasne alebo krátko po expozícii rádiojódu, umožní štítnej žľaze zachytiť asi 3 % rádionuklidu. Predĺženie času užitia KI po expozícii umožňuje zvyšovanie absorpcie rádioaktívneho jódu. Užitie KI tri hodiny po expozícii má len 50 % efekt, po 6. hodinách je ochranný účinok takmer bez efektu. Ale aj neskôr treba ešte užívať stabilné jodidy, aby sa obmedzilo znovuvyužitie rádioaktívneho jódu v organizme.
-
Nedostatok jódu do 7. mesiaca po narodení má za následok mnohé neurologické poruchy s postihnutím intelektuálneho vývoja až ťažkou mentálnou retardáciou.
- Áno, vysvetlenie možno nájsť v odpovedi na otázku č. 6.
- Strumingény sú látky, ktoré blokujú činnosť štítnej žľazy.
- Kapusta obsahuje strumingény, ktoré obmedzujú činnosť štítnej žľazy, čo sa prejaví nedokonalým spaľovaním tukov a iných energetických zdrojov. Takéto činnosti vedú k zvyšovaniu telesnej hmotnosti, obezite.