1. Obsahujú všetky látky, ktoré prijímame tráviacou sústavou uhlík?
  2. Aká je koncentrácia CO2 vo vdychovanom a vydychovanom vzduchu?
  3. Koľkokrát je koncentrácia CO2 vo vdychovanom vzduchu vyššia než vo vydychovanom vzduchu?
  4. Je vhodnejšie umelé dýchanie poskytovať z úst do úst, alebo použiť ručný dýchací prístroj?
  5. Prečo je vydychovaný vzduch bohatší na CO2 než vdychovaný, keď v pľúcach sa z vdychovaného vzduchu odoberá len kyslík?
  6. Ako ovplyvňuje fajčenie bunkové dýchanie?
  7. Do spálne sa uvoľňoval z pece CO2. V spálni boli poschodové postele. Prečo tí, ktorí spali na spodných posteliach boli viac otrávení ako tí, ktorí spali na horných posteliach?
  8. Už viackrát odznel v médiách oznam o obmedzení automobilovej dopravy vo väčších mestách na určitý deň, alebo niekoľko dní. Viete prečo? Má to súvis so zlúčeninami uhlíka?
  9. V domácnostiach sa používajú ako palivo rôzne plyny: svietiplyn, zemný plyn, propán-bután a pod. Ktorý z nich môže spôsobiť otravu oxidom uhoľnatým?
  10. Akým spôsobom pomáha živočíšne uhlie pri tráviacich ťažkostiach?
  11. Môže živočíšne uhlie pomôcť vždy pri tráviacich ťažkostiach?
  12. Oxid uhličitý sa tvorí v organizme pri bunkovom dýchaní. Vzniká v organizme aj oxid uhoľnatý?
  13. Akú funkciu má NaHCO3 nachádzajúci sa v krvi?
  14. Aké hodnoty pH môže mať ľudská krv?

Odpovede:

  1. Voda v svojej molekule neobsahuje atom uhlíka, ale v pitnej vode sú aj uhličitany, rozpustený oxid uhličitý. Takže odpoveď je podľa toho, na akú vodu myslíme.
  2. Vo vdychovanom vzduchu je koncentrácia oxidu uhličitého 0,03 objemových percent a vo vydychovanom vzduchu je koncentrácia vyššia ako 3,5 %.
  3. Vo vydychovanom vzduchu je koncentrácia oxidu uhličitého viac ako stokrát vyššia než vo vdychovanom vzduchu.
  4. Ručným dýchacím prístrojom poskytujeme vzduch s vyššou koncentráciou kyslíka, ako pri dýchaní z úst do úst.
  5. Krv prináša do pľúc z tela oxid uhličitý, ktorý sa z tela odstraňuje ventiláciou pľúc (obohacuje vydychovaný vzduch).
  6. Pri fajčení z jednej cigarety vzniká 50 – 100 cm3 CO, ktorý sa na hemoglobín viaže asi 130-krát aktívnejšie ako kyslík. Krv tak roznáša menej kyslíka po celom organizme. U silného fajčiara v popoludňajších hodinách hladina karbonylhemoglobínu COHb v krvi môže dosiahnuť až 10 %.
  7. Pretože oxid uhličitý je ťažší ako vzduch. Pri 10 % koncentrácii oxidu uhličitého vo vzduchu nastáva strata vedomia a smrť zadusením.
  8. V mestských častiach s vysokou automobilovou premávkou je koncentrácia oxidu uhoľnatého CO okolo 5 mg⋅m−3. Pri koncentrácii 15 mg⋅m−3 treba vyhlásiť stav ohrozena.
  9. Svietiplyn obsahuje 8 až 12 % oxidu uhoľnatého.
  10. Živočíšne uhlie má veľkú schopnosť pohlcovať plyny a rozpustené látky. Jeden gram adsorpčného uhlia má povrch 300 – 1000 m2.
  11. Iba vtedy, ak sú ťažkosti vyvolané dráždením nejakej látky, ktorú môže absorpčné uhlie zachytiť na svoj povrch.
  12. Nie.
  13. Hydrogenuhličitan sodný je súčasťou tlmivých sústav vo vnútornom prostredí organizmu. Tlmivé systémy zabezpečujú stálu hodnotu pH v ľudskom organizme.
  14. pH krvi 7,36 – 7,44