24. 9. 2022, pred tromi rokmi
Trnavská univerzita v Trnave, Pedagogická fakulta, Katedra pedagogických štúdií Vás pozývajú pri príležitosti…Trnavská univerzita v Trnave, Pedagogická fakulta, Katedra pedagogických štúdií Vás pozývajú pri príležitosti 30. výročia založenia novodobej Trnavskej univerzity v Trnave a 20. výročia existencie študijného programu sociálna pedagogika a vychovávateľstvo na medzinárodnú vedeckú konferenciu…čítať viac »
16. 7. 2022, pred tromi rokmi, aktualizované: 22. 8. 2022, pred tromi rokmi
Konšpiračné teórie patria medzi tie akútne spoločensko‑kultúrne výzvy, ktoré si pre svoju celospoločenskú…Konšpiračné teórie patria medzi tie akútne spoločensko‑kultúrne výzvy, ktoré si pre svoju celospoločenskú závažnosť vyžadujú neodkladnú odpoveď odborníkov, politikov, médií a verejnosti. Hlavným cieľom stretnutia odborníkov na medzinárodnej úrovni je navrhnúť možnosti prevencie konšpiracionizmu v rôznych oblastiach spoločenského života, vrátane štátnej správy, vzdelávacieho systému, tretieho sektora, cirkví a náboženských spoločností a to na platforme zjednotenej spoločnou spoločenskou zodpovednosťou štátnej správy, akademického prostredia a občianskej spoločnosti.čítať viac »
1. 3. 2020, pred piatimi rokmi
medzinárodná vedecká konferencia | 26. 3. 2020 | Trnavská univerzita | Univerzita Karlovačítať viac »
11. 6. 2019, pred niekoľkými rokmi
Katedra pedagogických štúdií Pedagogická fakulta TU v Trnave Vás pozýva na vedecké kolokvium…čítať viac »
30. 1. 2019, pred niekoľkými rokmi
15. 1. 2019, pred niekoľkými rokmi
Vážené kolegyne a kolegovia, dovoľte, aby sme Vás pozvali na deviaty ročník vedeckej konferencie študentov…Vážené kolegyne a kolegovia, dovoľte, aby sme Vás pozvali na deviaty ročník vedeckej konferencie študentov doktorandských študijných programov v pedagogike a príbuzných vedách. Cieľom konferencie je oboznámiť akademickú obec a širšiu odbornú verejnosť s témami a priebežnými výsledkami dizertačných prác a poskytnúť kvalifikovanú spätnú väzbu doktorandom k ich výskumu.čítať viac »
4. 5. 2018, pred niekoľkými rokmi
Pozvánka na vedecké kolokvium, ktoré je súčasťou riešenia projektu VEGA č. 1/0038/17 Pedagogické myslenie…Pozvánka na vedecké kolokvium, ktoré je súčasťou riešenia projektu VEGA č. 1/0038/17 Pedagogické myslenie, školstvo a vzdelávanie na Slovensku v rokoch 1945 až 1989…čítať viac »
4. 5. 2018, pred niekoľkými rokmi
Pozvánka na vedecký seminár, ktorý sa koná dňa 10. mája 2018 o 13.00 hod. v zasadacej miestnosti dekana…Pozvánka na vedecký seminár, ktorý sa koná dňa 10. mája 2018 o 13.00 hod. v zasadacej miestnosti dekana PdF TU v Trnave.čítať viac »
21. 2. 2018, pred niekoľkými rokmi, aktualizované: 25. 3. 2018, pred niekoľkými rokmi
Medzináboženský dialóg a migračná kríza
medzinárodná vedecká konferencia
Termín
12. apríl …Medzináboženský dialóg a migračná kríza
medzinárodná vedecká konferencia
Termín
12. apríl 2018
Miesto
Aula Trnavskej univerzity Pazmaneum Univerzitné námestie 1, Trnava
Anotácia
Cieľom konferencie je preskúmať možnosti uplatnenia dialogickej stratégie sociálnej interakcie a dialogickej formy komunikácie pri riešení súčasnej migračnej krízy a reflektovať úlohu cirkví a náboženských spoločností pri facilitácii výziev, ktoré súčasný migračný pohyb prináša, ako sú rôzne podoby xenofóbie, religiofóbia, kríza hodnôt, alebo integrácia migrantov.
Záštitu nad konferenciou prevzali prof. doc. JUDr. Marek Šmid, PhD., rektor Trnavskej univerzity v Trnave a prof. PaedDr. René Bílik, CSc., dekan Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity.
Organizátori
Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave Cirkevný odbor Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Teologická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove Fórum náboženstiev sveta Slovensko
Vedecký výbor
prof. PaedDr. René Bílik, CSc. Dr. h. c. prof. PhDr. Pavol Dancák, PhD. prof. PhDr. Ing. Blanka Kudláčová, PhD. doc. PaedDr. Martin Dojčár, PhD. doc. ThLic. Miloš Lichner SJ, D. Th. doc. PhDr. Andrej Rajský, PhD. Mgr. Lucia Grešková, PhD.
Organizačný výbor
Mgr. et Mgr. Jana Blusková Mgr. et Bc. Marianna Kocáková Mgr. Adriána Pagáčová Mgr. Dominika Tlučková
Program konferencie
Otvorenie
9:00 – 9:30
prof. doc. JUDr. Marek Šmid, PhD. rektor Trnavskej univerzity v Trnave
prof. PaedDr. René Bílik, CSc. dekan Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave
JUDr. Ján Juran riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR
Ivana Kubalová & Petra Jurenová spevácky recitál
Hlavný rečník
9:30 – 10:00
Dr. h. c. Ing. Ján Figeľ, PhD. Osobitný vyslanec EU pre náboženskú slobodu vo svete Náboženská sloboda, migrácia a dialóg – predpoklady spravodlivosti a mieru vo svete
Prestávka
10:00 – 10:15
Predpoludňajší blok
10:15 – 12:30
Mgr. Jarmila Androvičová, PhD. Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB, SR Migranti ako bezpečnostná hrozba – fakt alebo konštrukcia?
prof. PhDr. Ing. Ladislav Bučko, PhD. Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, SR Skúsenosti z výskumu medzináboženského dialógu z pohľadu sýrskych migrantov zo záchytného tábora v gréckej Alexandrii
ThLic. Jaroslav Franc, Th.D. Univerzita Palackého v Olomouci, ČR Péče o migrující rodiny v apoštolské exhortaci Amoris laetitia papeže Františka
Dr. h. c. prof. PhDr. Rudolf Dupkala, CSc. Fakulta humanitných vied Žilinskej univerzity v Žiline, SR K problematike edukácie v kontextoch integrácie imigrantov v Európe
PhDr. Magda Nišponská, Ph.D. Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL, ČR Využitie liečivých príbehov v interkultúrnej výchove
Obed
12:30 – 14:00
Popoludňajší blok
14:00 – 16:00
Panelová diskusia zástupcov cirkví a náboženských spoločností pôsobiacich v SR / Moderuje Mário Nicolini
ThLic. Anton Ziolkovský, PhD. / Rímskokatolícka cirkev Dr. h. c. prof. ThDr. Július Filo / Evanjelická cirkev augsburského vyznania Mgr. Daniel Pastirčák / Cirkev bratská Ing. Igor Rintel / Ústredný zväz židovských náboženských obcí Mohamad Safwan Hasna / Islamská nadácia
Ukončenie
16:00
Kontakt
doc. PaedDr. Martin Dojčár, PhD. /
čítať viac »
15. 3. 2018, pred niekoľkými rokmi
Katedra pedagogických štúdií, Pedagogická fakulta TU v Trnave
Pozývame vás na vedecký seminár Výskumné…Katedra pedagogických štúdií, Pedagogická fakulta TU v Trnave
Pozývame vás na vedecký seminár Výskumné rámce mravnej výchovy, ktorý sa uskutoční dňa 22. 3. 2018 o 13:00 v zasadacej miestnosti dekana PdF TU v Trnave
Program:
(13:00 – 13:30)
Self-Transcendence and Prosociality
prezentácia monografie M. Dojčára (Peter Lang Publisher, 2017)
doc. PaedDr. Martin Dojčár, PhD.
prof. PhDr. Slavomír Gálik, PhD.
(13:30 – 14:00)
Shaping moral and ethical competence in school conditions.
Herbart and beyond
prednáška zahraničného hosťa s diskusiou
prof. Dr. Dariusz Stępkowski (Cardinal Stefan Wyszyński University in Warsaw)
(14:00 – 15:00)
Analýza videosekvencií: očakávania vo výskume vs. realita praxe vo vyučovaní etickej výchovy
prezentácia výskumných zistení s diskusiou
Mgr. Martin Brestovanský, PhD. et al.
Pripravené bude občerstvenie ducha i tela. Tešíme sa na stretnutie!
Seminár je súčasťou riešenia projektu VEGA č. 1/0557/16: Verifikácia základnej orientácie na koncept prosociálnosti v etickej výchove so zreteľom na vývinové štádiá populácie nižšieho sekundárneho vzdelávania.
čítať viac »
4. 11. 2017, pred niekoľkými rokmi
Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave spolu s ďalšími inštitúciami a organizáciami z Európy…Pedagogická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave spolu s ďalšími inštitúciami a organizáciami z Európy (Chorvátsko, Taliansko, Turecko a Veľká Británia) ukončila trojročný medzinárodný projekt RIDE – Zdroje pre inklúziu, rôznorodosť a rovnosť (Resources for Inclusion, Diversity and Equality).
Jeho výsledkom je päť konkrétnych príručiek na rozvíjanie tejto témy v oblasti práce s mládežou. Mnohé z nich sú využiteľné aj v školskom formálnom vzdelávaní. Príručky sú voľne dostupné na stránke projektu a venujú sa nasledujúcim témam a oblastiam:
Námety na prácu s mladými ľuďmi
Publikácia obsahuje praktické námety (metodické listy) na stretnutia s mladými ľuďmi v kontexte neformálneho vzdelávania. Venuje sa desiatim témam z oblasti inklúzie, rôznorodosti a rovnosti ako napríklad radikalizácia a extrémizmus, zdravie a zdravotné postihnutie, geografické vyčlenenie vo vidieckych oblastiach, sociálne znevýhodnenie v dôsledku nezamestnanosti a začlenenie na trhu práce, náboženská rôznorodosť, hranice v nás a ďalšie. Okrem praktických námetov na aktivity s mladými ľuďmi obsahuje každá téma aj základnú teoretickú orientáciu v určenej oblasti a námety na vyhodnotenie stretnutia.
Školenie pre pracovníkov s mládežou
Konkrétny plán troch školiacich stretnutí pre pracovníkov s mládežou je zameraný na reflexiu a pochopenie toho, ako môžu byť princípy inklúzie, rôznorodosti a rovnosti uplatňované v praxi, na pochopenie toho, že každý môže mať iný názor, ale dôležitá je vôľa spolupracovať. Inklúzia, rovnosť a rôznorodosť môžu byť citlivou témou a tento manuál umožňuje preskúmať individuálne prístupy, hodnoty a vieru v bezpečné a spravodlivé prostredie, v súlade s legislatívou a špecifikami danej krajiny.
Príklady dobrej praxe
Príručka predkladá súbor 15 príkladov dobrej praxe v práci s mládežou v oblasti podpory inklúzie, rôznorodosti a rovnosti z piatich krajín zapojených do projektu. Slovensko reprezentujú tri organizácie. Príručka ponúka informácie o práci jednotlivých organizácií a o projektoch a programoch, v ktorých sa organizácie usilujú rozvíjať inkluzívne prístupy. Nevyhýba sa však ani opisom problémov a hraníc, ktoré vedúci pracovníci v jednotlivých organizáciách identifikovali, aby ostatným dali reálny obraz o náročnosti aj kráse inklúzie.
Princípy a prístupy v inklúzii
Štúdia prináša vhľad do problematiky inklúzie, rôznorodosti a rovnosti vo všeobecnosti a v špecifikách situácií jednotlivých krajín, ktoré sa projektu zúčastnili. Venuje sa historicko-filozofickým východiskám inklúzie, rozdielom v nazeraní na problematiku naprieč Európou, rozdielom v legislatíve a aktuálnemu stavu uplatňovania v praxi v práci s mládežou. Vychádza pritom zo štúdia odborných dokumentov a z individuálnych a skupinových rozhovorov s vedúcimi odborníkmi v dotknutých krajinách a pracovníkmi s mládežou z praxe. Je vhodným východiskom na zorientovanie sa v tejto problematike a oboznámením sa s ňou.
Univerzitný študijný predmet
Cieľom tohto dokumentu je pomôcť lektorom na univerzitách vytvoriť vlastný sylabus (resp. kurz), ktorý bude zahŕňať všetky podstatné témy dotýkajúce sa problematiky inklúzie, rôznorodosti a rovnosti v práci s mládežou. Návrh sylabu obsahuje dvanásť týždňov odporúčaných obsahov s vhodnými cieľmi a úlohami k jednotlivým témam, odporúčanou literatúrou a spôsobmi, ktoré môžu pomôcť študentovi aplikovať vlastné učenie sa do praxe v rámci špecifického kontextu jeho krajiny, ale aj výchovnej oblasti práce s mládežou.
Všetky uvedené zdroje na podporu inklúzie, rôznorodosti a rovnosti v práci s mládežou sú dostupné na stránke projektu RIDE v časti TOOLBOX v slovenčine a ďalších jazykoch krajín, ktoré sa na projekte zúčastnili: http://rideproject.eu/
Tento projekt je financovaný s podporou Európskej komisie – Program Erasmus+. Zmluvný grant č. 2015-2-UK01-KA205-014061.
čítať viac »
23. 2. 2017, pred niekoľkými rokmi
Stránka konferencie Migrácia: náboženstvá bez hraníc – európska a americká perspektíva.
čítať viac »
22. 4. 2016, pred niekoľkými rokmi
Stránka konferencie Migrácia: náboženstvá bez hraníc – európska perspektíva.
čítať viac »